Ходещ автобус и велосипеден влак насърчават устойчивата мобилност
Edited on
20 February 2017Добри практики за устойчива мобилност от международния обмен по Програма УРБАКТ
Автор: Petra Očkerl
Ходещ автобус и велосипеден влак насърчават устойчивата мобилност
Petra Očkerl
Добри практики от международния обмен по Програма УРБАКТ
Светофарът премигва в зелено и дълга колона деца на велосипеди, придружени от неколцина възрастни със светлоотражателни жилетки пресича улицата. Това е велосипедният влак – нов начин за пътуване до училище, който насърчава устойчивата мобилност, физическата активност и възпитава децата да бъдат независими, умели и отговорни участници в движението на пътя.
Физическо възпитание на път за училище
Малките деца прекарват все по-малка част от времето си навън. Водят все по-заседнал живот, напълняват и им липсват физически упражнения. Дори пътуването им до училище е съвсем пасивно. „Модерните“ родители возят питомниците си до училище с колите си, въпреки че разстоянието е много малко и лесно се „взима“ пеша или с колело.
Този начин на придвижване е последица от много фактори, от остатъчната любов към автомобила през социалния (имиджов) натикс до пространствените характеристики на градската среда и местните политики в образование и транспорт.
В същото време ходенето или карането на велосипед до училище е полезно за здравето, за самостоятелността и социалното развитие на децата. Децата се приучават към правилата за безопасност на движението, а оказва се, че са и по-внимателни в час.
Ходещ автобус и велосипеден влак
Ходещият автобус „събира“ децата организирано по уговорен маршрут и времеви график. Децата се придвижват пеша в компанията на възрастни (родители). При велосипедния влак организацията е същата, само че придвижването е с велосипеди.
Ходещите автобуси и велосипедни влакове са все по-популярни в САЩ и в о европейските държави, в т.ч. Швейцария, Швеция, Италия, Словения. Инициативата в Словения е подета от Министерство на здравеопазването в сътрудничество с кметовете и местната общност в по-големите градове.
В столицата Любляна инициативата „Здрав ученик“ е въведена чрез пилотен проект, включил три основни училища. След проучване на конкретните обстоятелства е съставена карта с маршрути, „спирки“- сборни пунктове, и разписания, нагодени към броя, възрастта и местоживеенето на учасващите деца.
В инициативата са включени редица местни сдружения в областта на пространственото развитие, както и любителските клубове по колоездене. В гр. Марибор дори продуктите за училищните столове се траспортират чрез „товарни“ велосипеди от местни производители. В гр. Изола и Копер федерацията по колоездене провежда курсове сред учениците по безопасно каране на колело – подрастващите научават тънкостите на велосипеда и правилата за движените по пътищата/улиците. Конструирани са и нарочни училищни велосипеди.
Училищен велосипед
Как да помогнат местните власти ?
Местните власти са важен партньор. Те отговорят за началните и средни училища и имат на разположение редица меки и крути мерки. Могат да популяризират своите училища като новаторски, в т.ч. във връзка с устойчивата мобилност и физическото възпитание на децата. Могат да развиват инфраструктурата по начин, способстващ подобни инициативи. Могат дори финансово да ги подкрепят, особено ако са включени зелените и гражданските сдружения. С чувство за хумор могат да поръчат на директорите отлични оценки по физкултура за участващите деца.
Градовете от Източна Европа са в привилигировано положение за подемане на подобни инициативи, поради развитите системи на градския електротранспорт и поради наличието на активни баби и дядовци, които помагат да родителите при доставянето на децата от и до училище.
Обмен на добър опит
Две мрежи по програма УРБАКТ създават местни планове за развитие на устойчивата мобилност: CityMobilNet and Freight TAILS. Първата се фокусира върху решения за намаляване на задръстванията и еко-решенията в градската мобилност, а втората върху интермодалния транспорт. Използвайки подхода на програма УРБАКТ за взаимодействие с гражданското общество, участниците в двете мрежи разработват местни планове за интегрирано действие. Новаторските решения относно училищния транспорт и придвижването на учениците със сигурност ще намерят място в тези планове.
Добрите практики в това отношение могат да бъдат споделени и в рамките на предстоящата през м. септември 2017г. покана за мрежи за обмен по програмата.
Submitted by psimeon on