You are here

СОФИЯ 2050 – Град на хората

Edited on

12 June 2020
Read time: 1 minute

Популяризиране на резултатите от мрежа за обмен на добри практики

На 2 юни бе представена Визия за София“. За процеса по нейното създаване и следващите стъпки от стратегическото и пространствено планиране на столицата говориха  кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, главният архитект на София Здравко Здравков и Любо Георгиев, ръководител на екип “Визия” и общинското предприятие “Софпроект – Общ градоустройствен план”.

“Това не е просто визията на кмета, а споделената визия на софиянци за 30 години напред. Целта е всички, които днес работим за града, да подчиним стратегиите и проектите си на нея и да обединим не само гражданите, а и всички политически сили около един план, който надхвърля мандати и политически пристрастия и е споделен от всички.”, коментира кметът Йорданка Фандъкова.

Документът ще бъде представен на Общинския съвет и ще бъде приет на две части – дългосрочната стратегическа част, която съдържа пет приоритета, 24 дългосрочни цели и стъпките за постигането им. До три месеца ще бъде внесен още един документ с конкретните мерки в по-краткосрочен период. С приемането на дългосрочния документ ще започне работа по заданието за изменение на Общия устройствен план.

“Крайната цел е подобряването на качеството на живот в града. Повечето от плановете и стратегиите, които сме виждали досега са експертни становища, представени пред обществото. В 21-и век решихме процесът да бъде обърнат и включващ. Благодарение на екипа и всички проучвания, анализи и обществени консултации, които направиха, вече имаме Визия за София.

За последните години столицата се трансформира от индустриален в град на автомобилите, който ние трябва да превърнем в град на хората. Това трябва да стане чрез поредица от стъпки, които да свалят хората от колите, да преизползваме индустриалните зони, да развием устойчиви модели и зелени площ”, каза арх. Здравков.

Работата по Визия за София започна от февруари 2017 г. и се координираше от мултидисциплинарен екип. В седемте стъпки от подготовката на стратегическия документ се включиха и над 50 експерти в седемте направления: градска среда, околна среда, транспорт, икономика, управление, идентичност и култура.

До края на 2019 г. бяха проведени десетки изследвания, анализи и дискусии, в които се включиха над 10 000 организации, експерти и голям брой неправителствени организации и граждани.

Презентация на визия за София може да видите на: https://www.youtube.com/watch?v=zGvNERnK-Xc&feature=youtu.be