Покана за добри практики по Програма УРБАКТ
Edited on
15 December 2016Управляващият орган на Програма УРБАКТ обявява покана за добри практики в периода 5 декември 2016г. – 31 март 2017г.
Управляващият орган на Програма УРБАКТ обявява покана за добри практики в периода 5 декември 2016г. – 31 март 2017г.
1.Кой трябва и може да кандидатства?
Успешните градове и общини трябва да бъдат насърчавани и популяризирани от УРБАКТ. Техните добри практики трябва да се споделят в мрежи от европейски градове и общини сцел подобряване на политиките за устойчиво и интегрирано градско разивитие.
Градовете/общините, чиито добри практики бъдат избрани по УРБАКТ, ще бъдат отличени с нарочна награда и ще участват в следните дейности:
1. Международна конференция за представяне на добрите практики с участието на ключови европейски институции;
2. Включване в поредица дейности за информация и популяризиране: луксозна публикация със селектираните добри практики, представяне във всички аналитични наръчници на УРБАКТ, поместване на специална страница в интернет, изработване на видео и дигитални рекламни материали.
3. Включване като лектори в семинари по УРБАКТ
4. Възможност за включване в мрежа за трансфер на добрата практика, в т.ч. водещо партньорство в мрежата, която ще се финансира по УРБАКТ.
Допустими кандидати по поканата са градове, общини, райони (при общини с районно деление) и общински агенции/предприятия, отговорни за планирането и прилагането на специфични политики, свързани с местното развитие – здравеопазване, транспорт, околна среда, икономическо развитие, енергийна ефективност и пр.
2.Кой са допустимите практики?
Поканата цели насърчаването на успешни практики в интегрираното и устойчиво градско/общинско развитие, които са реализирани успешно, довели са до желаните резултати и може да се препоръчат за прилагане в сродни общините/местни власти.
Практиките следва да отговарят на основните ценности/принципи на УРБАКТ:
- Устойчив живот: развитието може да е устойчиво, само ако е съчетано с намаляване на бедността, социалното изключване и деградацията на околната среда;
- Интегриран подход с участието на заинтересованите страни: мерките и решенията съчетават инфраструктурни, икономически, социални и/или екологични елементи; изпълняват се при съвместни действия на различни управленски и изпълнителски нива и в сътрудничество с местната общност; както и държат сметка за ефекта върху останалите/свързани териториални единици – т.е. има наченки на хоризонтална, вертикална и териториална интеграция и свързаност.
3.Критерии за избор на добри практики по поканата
Изброените критерии ще имат равна тежест при оценката на представените практики.
1. Удачност
- Засяга ли се важен за градовете/общините проблем?
- Работещи ли са предлаганите решения?
2. Съответствие с принципите на интегрирано и устойчиво градско/общинско развитие
- Как предлаганата практика/модел отразява принципите на устойчиво и интегрирано развитие при решаването на актуалните предизвикателства?
- Прилаган ли е партньорски подход при планирането и изпълнението, който включва основните заинтересовани страни и местната общност?
3. Ефект
- Изпълнението е било надлежно документирано и проследено/наблюдавано;
- Какви същностни резултати са постигнати?
- Резултатите били ли са обект на независима оценка/анализ?
4. Възможност за трансфер/приложимост от други местни власти
- Считате ли добрата практика е от интерес за други градове/общини от ЕС?
- Практиката, свързана ли е със специфична национална нормативна уредба и управленски контекст?
- Може ли да се адаптира с оглед местната специфика в други страни от ЕС?
- Скъпоструващо ли е прилагането на практиката и как я финансира вашата община?
- Устойчива ли е в дългосрочен аспект?
Важно! Всички кандидати ще бъдат запитани дали ще се ангажират с трансфер на тяхната практика в рамките на мрежите за обмен, финансирани по УРБАКТ. Макар това да не е критерий за избор, управляващият орган цели да набере значим брой кандидати, който желаят да споделят/трасферират своите постижения.
4.Кандидатстване
Кандидатите следва да представят следните документи/информация:
1. Да попълнят он-лайн формуляра за кандидатстване, достъпен на адрес: http://urbact.eu/goodpracticecall
2. Формулярът следва да се придружава от подходящи „доказателствени“ материали, способстващи коректната оценка на вашата практика.
Придружаващите материали трябва задължително да включат резюме на добрата практика (от не повече от 5000 знака) и 2 снимки, свързани с нея. По преценка на кандидата може да се изпратят и други подкрепящи материали, в т.ч. филм или кратко видеопредставяне (може да се изпрати и линк към тях). Допълнителните материали се изпращат на ел.поща: goodpracticecall@urbact.eu.
Един кандидат може да представи няколко формуляра (добри практики).
5.Оценка на предложенията
Всички предложения, подадени в срок, ще се проверят за съответствие с критериите за допустимост – формулярът за кандидатстване е попълнен изцяло на английски език и кандидатът е допустим, съгласно условията по настоящата покана.
Качествената оценка ще протече на два етапа:
Първо, оценителна комисия от представители на секретариата на Програмата и независими експерти, ще присъди точки по изброените по-горе критерии за избор.
Второ, резултатите от оценителната комисия ще се докладват на Комитета по наблюдение, който ще одобри финалния списък с избрани добри практики. Тези практики ще се популяризират чрез УРБАКТ и ще получат наградата „Град/община – добра практика на УРБАКТ“.
6.Важни срокове и дати
- Подаване на формулярите за кандидатстване и придружаващите документи: 31 март, 2017г.;
- Избор на добри практики: края на март, 2017г.;
- Фестивал на градовете/общините – добри практики по УРБАКТ: края на септември 2017г.;
- Покана за мрежи за трасфер/обмен на практики: края на септември 2017г.
7.Източници на информация за поканата
Всички документи, формуляри и напътствия относно поканата са достъпни да адрес: http://urbact.eu/goodpracticecall
Submitted by psimeon on