You are here

Общините и българското председателство на ЕС

Edited on

12 January 2018
Read time: 1 minute

България пое Председателството на Съвета на ЕС - общините ще имат съществен принос за неговия успех

От 1 януари България пое Председателството на Съвета на ЕС от Естония, което ще предаде на Австрия след 6 месеца. Осъществяването на Председателството на Съвета на Европейския съюз е задължение на държавите членки, което произтича от Договора за функционирането на ЕС (ДФЕС). Всяка държава изпълнява това задължение за период от шест месеца по график, основаващ се на равноправна ротационна система и определен с Решение 2007/5/ЕО на Съвета от 1 януари 2007 г. относно реда, по който ще се изпълнява мандата на Председателството на Съвета.

Официално откриване

Официалното откриване на Българското Председателство се състоя на 11 януари от 19:30 часа в Народния театър „Иван Вазов“ като в културната програма бяха включени изпълнения на автентични фолклорни песни и композиции, старинни църковни песнопения, народни танци и фолклорни ритми със съвременно звучене.

Церемонията беше открита с изпълнение на химна на Република България от Детския хор на Българското национално радио. Приветствие направи министърът за Българското председателство Лиляна Павлова, последвано от речи на президента на Република България Румен Радев, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, председателя на Съвета на Европейския съюз Доналд Туск, председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и министър-председателя на Република България Бойко Борисов. След панела с речите Детският хор изпълни и химна на Европейския съюз.

За първи път деца откриват ротационното председателство на Съвета на ЕС

Официалната церемония беше предшествана от откриването на MegaDojo Sofia 1.0 #kids4digiEU на 6 януари в Националния дворец на културата, където бяха разположени по коридорите роботи и създадени от децата електронни машини, които разхождайки се между гостите им даваха информация и избор на игри. На събитието се събраха стотици ученици от цялата страна.

„Децата са нашият капитал, нашето бъдеще, нашата гордост и през тях ние даваме най-истинския старт на Българското председателство. Надявам се след 14 години някой от тези деца да вземат важните решения за всички нас“, каза министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова по време на откриването. Специално за събитието в страната пристигна българският еврокомисар с ресор цифрова икономика и общество Мария Габриел, която в обръщението си към малките участници каза „Вие показвате, че не сте само потребители, а създатели на съдържание. Показвате ни важното, че това, което никой не може да замести сте самите вие. От днес започвате да пишете историята на успеха на Българското председателство, защото това ще е историята на успеха на България“.

Новогодишен концерт на 1 януари

Първото събитие, с което България отбеляза началото на Председателството на Съвета на Европейския съюз се проведе с празничен новогодишен концерт „Духът на Европа“. Той се проведе на 1 януари от 18:00 часа в Националния дворец на културата под патронажа на министъра за Българското председателство Лиляна Павлова и министъра на културата Боил Банов. По време на концерта бяха изпълнени произведения на композитори от всички 28 държави-членки на ЕС. България беше представена с „Нестинарски танц“ из балета „Нестинарка“ на Марин Големинов.

Приоритети на Българското Председателство

Приоритетите на Българското Председателство ан Съвета на ЕС са 4:

Бъдещето на Европа и младите хора – икономически растеж и социално сближаване

Икономическият растеж и социалното сближаване са ключови за бъдещето на Европа и прогнозите са добри за Съюза. Бъдещето на Съюза предполага да се продължат усилията за социално сближаване. Кохезионната политика осигурява реална добавена стойност за гражданите на ЕС и е доказан пример за работещ инструмент за намаляване на различията между страните, което гарантира успеха на европейския модел. Българското Председателство работи за активен и конструктивен дебат по Многогодишната финансова рамка.

Сигурност и стабилност в силна и единна Европа

Европейските граждани имат нужда от сигурност и стабилност, които гарантират европейските ценности. Българското председателство ще работи за трайни и справедливи решения в политиката за убежище, за ефективни политики за реадмисия, за балансиран подход между краткосрочни и дългосрочни мерки, насочени към източниците на миграцията, справедливо правосъдие, укрепването на контрола по границите, обмена на информация между отделните органи и превенцията.

Европейска перспектива и свързаност на Западните Балкани

Западните Балкани имат нужда от ясна европейска перспектива и свързаност както помежду си, така и с държавите-членки на ЕС. Постигане на ясен план за действие с конкретни стъпки за всяка от държавите, без да създава нереалистични очаквания е пътят към траен мир, сигурност и просперитет в региона. България полага последователни усилия в да осигури свързаност на държавите от Западните Балкани – транспортна, енергийна, образователна и цифрова. Очаква се по време на Българското председателство да се приеме декларация от София за Западните Балкани, на 17 май, когато в София ще бъдат лидерите на всички държави членки на ЕС и на Западните Балкани.

Цифрова икономика и умения на бъдещето

Ролята на Европа в бързо развиващия се свят е пряко свързана с конкурентоспособността на европейската икономика. Единният цифров пазар, достъпът до иновации, връзката между образованието и изискванията на бъдещия пазар на труда са в основата на технологичното развитие. Те са основен елемент от програмата на триото Естония – България – Австрия и приоритет на Българското председателство. Електронните комуникации, трансграничното предоставяне на услуги, особено на малките и средни предприятия, авторските права, електронната неприкосновеност, киберсигурността са част от въпросите на дневния ред, които ще се решават. Обвързването на образованието на младите хора с усвояване на „уменията на бъдещето“ е пътят към постигането на конкурентна, гъвкава и успешна Европа.

Повече информация за приоритетите https://eu2018bg.bg/bg/priorities

Календар на събитията

Календар на събитията на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г., които ще се проведат в Република България ма на този сайт https://eu2018bg.bg/bg/56 , както и разграничени по категории: политически https://eu2018bg.bg/bg/political-meetings и културни https://eu2018bg.bg/bg/cultural-events 

В календара е заложено провеждането на 299 събития основно в София, но също и във Варна, Бургас, Пловдив, Велико Търново, Габрово, Русе и др. България ще бъде домакин на среща на върха с участието на държавните и правителствени ръководители на държавите-членки на ЕС и страните от Западните Балкани. Ще се проведат 12 неформални заседания на Съвета на ЕС и над 20 срещи на високо ниво, както и 5 срещи от парламентарното измерение. На експертно ниво е предвидено да се проведат над 170 срещи и заседания, а под егидата на Председателството е планирано да се проведат още около 85 събития.

Сайт

Официалният сайт на Българското Председателство е https://eu2018bg.bg/ и информацията е налична освен на български, на английски, френски и немски език и през него се прави и акредитацията. Основните рубрик са Новини, Събития, Приоритети и Програма, Председателството и България, Медиа, Полезна информация (за София и България, насочена към гостите за времето на престоя им) и контакти. На интернет портала ще има информация за организацията трафика и затварянето на локации в София по време на някои от големите срещи по време на председателството.

Взето е решение всички министри да водят заседанията на български език, това е един от официалните езици на ЕС.

Видеоклипове популяризират България по време на Председателството

Премиерата на видеоклиповете за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 беше на 5 януари. Министър Лиляна Павлова представи два видеоклипа пред медиите. Първият популяризира България и е със заглавието „Няма как да не се влюбиш в нея от пръв поглед“. Той разказва за страната ни през очите на двама герои. Вторият клип описва приоритетите на Българското председателство. Клиповете могат да се гледат на тези линкове https://eu2018bg.bg/bg/videos/19 и https://eu2018bg.bg/bg/videos/20

Председателството в социалните мрежи

Информация за Българското Председателство е налична на социалните мрежи twitter, facebook, youtube, flickr, Instagram https://twitter.com/eu2018bg https://www.facebook.com/eu2018bg, https://www.youtube.com/channel/UCTMuk4JExl4VRP1teWjIyhw , https://www.flickr.com/photos/eu2018bg/, https://www.instagram.com/eu2018bg/

2018 Европейската година на културното наследство и Председателството

2018 г. е годината на Културното наследство на Европа и тя беше открита в София на 11 януари заедно с официалния старт на Българското председателство. МБПСЕС и Столична община вече стартираха рекламната и информационна кампания, като за целта на ключови места в София вече са поставени билбордове с визуалната идентичност на председателството. По отношение на съпътстваща събитията на председателството с културната програма, по предложение на Министерството на културата се дава шанс и възможност на деца от училищата по изкуства да представят кратки изпълнения и по този начин да се промотират младите таланти. На тях е поверена програмата за 30 от срещите на високо ниво.

Участие на общините, НСОРБ и Председателството

Участие в подготовката на Председателството чрез дейности на национално и международно ниво

Съгласно решение на най-висшия орган на НСОРБ, Общото му събрание, за активно включване на Сдружението и общините в подготовката на Българското председателство на Съвета на ЕС, от края на 2016 г. и цялата 2017 г. бяха проведени различни дейности, свързани с политиките и капацитета на Сдружението. Активно в подготовката участваха кметовете и общинските съветници, членове на националната ни делегация в Комитета на регионите на ЕС (КР), Управителният съвет (УС) и екипа на НСОРБ. По инициатива на Сдружението и на национлната ни делегация в КР са проведени множество срещи на политическо и експертно равнище със: заместник-министър председателя по Българското председателство от служебния кабинет, в последствие няколко срещи с вицепремиера Томислав Дончев и министъра за Българското председателство, със заместник-министри на културата и регионалното развитие, екипа на Националния център по подготовката, администрацията на Министерски съвет. Министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС (МБПСЕС) участва и в заседание на УС, на което представи националните ни приоритети и програмата на Председателството.

На международно ниво, делегацията ни проведе срещи с новия председател Карл-Хайнц Ламберц и предходния Марку Маркула на КР, включително в рамките на две посещения на последния в България. Екипът на НСОРБ постоянно поддържаше и комуникация с администрацията на Комитета, с Австрийската делегация в КР, която поема след нас Председателството и с Постоянното ни представителство към ЕС в Брюксел.

Инициативи по Председателството, които НСОРБ и общините ще реализират

Грантова схема за подкрепа на инициативи на общините

През март 2017 г. НСОРБ договори осигуряването на национално финансиране за общински проекти по промотиране на Председателството. Съгласно подписан договор с МБПСЕС, Сдружението изготви и обяви процедура за набиране на общински проекти. 93 проекта получиха финансиране. На местно ниво общините ще реализират информационни и медийни кампании, множество събития насочени към децата и младежите, спортни и фолклорни празници, публични дискусии, изложби, концерти, артателиета, кулинарни състезания, флашмобове и др.

Заседания на Комитет на регионите на ЕС

Предстои провеждането на заседание на управителния орган на КР, Бюрото на КР в България, на 7 юни в гр. София. За участие в събитието се очакват до 100 души, кметове, общински и регионални съветници от 28-те държави-членки на ЕС. Заседание на Котер в България ще се проведе на 6 и 7 юни в гр. София. Комисия Котер отговаря за дейностите на КР свързани с: икономическата, социалната и териториалната кохезия, фондовете на ЕС, пространственото планиране, градската и жилищната политика, териториалното сътрудничество, бюджета на ЕС, местните и регионални финанси. Нейни членове са над 110 кметове, регионални управители и съветници, като сред тях са кметовете на Братислава, Виена, Лисабон, Гданск, Риека, Арад и др.

Съвместен форум със Съвета на европейските общини и региони (СЕОР)

В периода 12-13 април, с домакинството на община Велико Търново, ще се проведе заседание на генералните секретари и изпълнителните директори на асоциациите -членове на СЕОР. Очакват се до 70 участника от 60 асоциации от 42 държави, които членуват в СЕОР - мрежа на европейските асоциации на местните и регионалните власти, учредена през 1951 г.

Съветът представлява и защитава интересите на местните и регионалните власти на европейско и световно равнище и им предоставя възможности за споделяне на практики и обмен на опит. НСОРБ членува в СЕОР от 1997 г.

Участие на НСОРБ и общините в други инициативи

Форум на високо ниво по Кохезионната политика:

На 8 юни в гр. София ще се проведе Форум на високо ниво с участието на КР, Европейския парламент, ЕК, министрите на страните-членки, отговорни за териториалната кохезия и/или градското развитие. Предвижда се отделен панел за местните и регионалните власти и за техните позиции по бъдещото на Кохезионната политика. НСОРБ и националната делегация в КР осигуриха участието на председателя на КР в събитието. Ще се осигури участието на представителите на местните и регионалните власти в събитието.

Реализиране на проекти с национално финансиране:

Съгласно договореност с министерство на културата, общините бяха включени сред допустимите кандидати по процедура на Национален фонд „Култура” за подкрепа на културни инициативи и прояви по време на Председателството. След проведен конкурс общините Бургас, Габрово, Добрич и в район „Връбница” в София ще реализират събития посветени на културното многообразие и морското археологическо наследство.

Събития от културните календари на общините

При подготовка на общинските Културни календари за 2018 г., по препоръка на НСОРБ, общините заложиха множество собствени събития посветени на Председателството.

автор: Надежда Ангелска, експерт "Международно сътрудничество", НСОРБ