You are here

Нови времена, нови средства

Edited on

02 July 2020
Read time: 1 minute

Въздействието на пандемията върху УРАБКТ и транснационалното сътрудничество

Водещият експерт Еди Адамс дебатира въздействието на пандемията върху УРАБКТ и транснационалното сътрудничество

За много от нас най-голямата „карантина“ бе превключването към работа и социален живот онлайн. За общинарите работата от дома биваше съчетана с пренасочване по нови задачи и несигурност какво предстои. Други бяха на първа линия, но „новото“ нормата и в двата случаи означаваше организационни неразбории и бюджетни съкращения. 

Последствията за УРБАКТ са значими, както и за транснационалното сътрудничество в по-общ план. УРБАКТ осигурява пространство и ресурси за сътрудничество на местните власти от Европа. Програмата е платформа за съвместно обучение, обмен на умения и изработване на решения. Насърчава иновациите и пилотното им тестване на микро-ниво. Как ще изглежда моделът ни на работа след като изскочим от тъмния тунел на пандемията?

 

Не е толкова лошо

 

Нека да се фокусираме върху добрите неща. Природата се завръща, птици пеят, въздухът е по-чист и животът ни не е безобразно забързан. Разбира се, има малък проблем с икономиката, но засега нека се порадваме на момента. За много от нас, това е светът, който искахме: по-малко автомобили, по-малко самолети и по-малко вредни емисии от индустрията. Само че не така планирахме да достигнем до този етап. Наистина, „Внимавай какви си пожелаваш!“. На практика статуквото отдавна не бе устойчиво. Споразумението за климата в Париж не ни активизира, но Зелената сделка на ЕС поне сочи към какво трябва да се стремим и как да променим поведението си. Дори и да можем да се върнем към стария си начин на живот, ние сме задължени да сменим курса – заради планетата, заради нашите общности и бъдните поколения. 

Какво донесе кризата за мрежите за международен обмен по Програма УРБАКТ? В краткосрочен план това означава преосмисляне и изменение на графици и работни планове. Що се отнася до международните пътувания – можем да им кажем „Сбогом“ за 2020 г. От нашите 46 работещи мрежи от градове кризата изисква много творческо мислене и промяна на работните методи. Как да не загубим скорост в сътрудничеството, без да провеждаме присъствени срещи?

На програмно ниво се наложиха няколко трудни решения, в т.ч. отмяната на Летния университет на УРБАКТ в Дубровник. Това уникално събитие, събиращо над 500 практици от цяла Европа, дава методологичните основи и цимента за работата в мрежа за европейските градове по УРБАКТ.   

Не е време обаче да плачем по загубеното. Както при всички моменти на криза, от нейните отломки ще изскочат победители и победени. Тези, успели да приложат уроците на кризата най-ефективно, ще се окажат най-печеливши. За УРБАКТ награда ще има, ако успее да предефинира международното сътрудничество по начин, който е по-съвместим с глобалните екологични цели. Ако вирусът ни научи нещо, то е че трябва да поставяме нуждите на планетата преди всичко.   

Краят на транснационално сътрудничество в досегашния му вид?

Кризата не бива да убие сътрудничеството между европейските градове. Трябва, обаче, да се сложи край на постоянните, субсидирани от данъкоплатците, пътувания из целия континент. Същевременно, се слага край на срещите лице-в-лице. Хората се нуждаят от персонални контакти и професионалното сътрудничество е сред най-ангажиращите взаимоотношения. Среща по ZOOM с познат, когото вече си виждал наяве, е съвсем различна от повърхностния обмен с непознати.

През следващите месеци, може би години, ние ще опипваме нашия път към нов модел за международно сътрудничество. Това най-вероятно ще е един смесен подход, комбиниращ растящ брой онлайн обмен и намаляващ брой присъствени срещи. Много хора няма да го харесат: например, тези които обичат да летят. Но много други ще приветстват промяната – инвалидите и тези в неравностойно положение ще се сред тях.

Как да се получи?

Ако новият живот е само онлайн срещи с монотонно говорещи глави от екрана, тогава най-лошите ни страхове ще се оправдаят. В действителност, успешното бъдеще на международното сътрудничество ще зависи от способността ни да постигнем повече от това. Много повече.

На 4 и 5 юни 2020 г. бе организирана встъпителна онлайн среща по етап 2 на мрежите за съвместно планиране. На срещата взеха участие близо 100 души от цяла Европа. Екипът на УРБАКТ успя да промени подхода за онлайн среда. Това включваше съкращаване на сесиите с фокус върху важните неща, позволявайки на участниците за се движат из 23-те виртуални стаи-панели и дори да изпробват нови онлайн средства. Беше ли тази среща добър предвестник на бъдещото ни сътрудничество от дистанция?

Общо взето участниците дадоха положителна оценка на срещата и възможностите, предлагани от дигиталните технологии. Фабиана, водещ партньор от мрежата „Здрави градове“ казва: „Предпочитам срещи лице-в-лице, но и се приспособявам към новата ситуация.“

Дойде и признание, че УРБАКТ има ключова роля на катализатор. Патриция, водещ партньор в мрежата „Процъфтяващи улици“ казва: „УРБАКТ означава взаимодействие, споделяне, връзки. Не е само работа чрез платформи, а и социални иновации, които сега ще трябва да преодоляват и дигиталното разделение, откликвайки на новите начини, по които се обвързваме едни с други, нови начини за работа, за организация и за мислене.“

През последните 10 години УРБАКТ си изгради име, внедрявайки принципите на партньорството и взаимодействието във финансираните по програмата мрежи. Мероприятия като Летния университет бяха от особено значение за изграждане на това послание. Те способстваха общинските експерти да придобият знания и да приложат тези принципи във всекидневната си работа. В този процес програмата изгради силни и надеждни връзки с всяко кътче на континента и с общини от всякакъв калибър. УРБАКТ ще може да разчита на тези мрежи при прехода към новите форми на сътрудничество в Европа.

Да, има сериозни препятствия: мълчанието на държавните власти относно насърчаване на дигиталните платформи е едно от тях, липсата на знания и достъпност на новите средства е друго. Те, обаче, не са непреодолими.

Какво знаете за …. възможностите, които пренебрегвахме

Дигиталните платформи и средства бяха налични и преди. Доскоро, обаче, не бяха за предпочитане. Вместо това хващахме самолетите и ползвахме дигиталните средства като архивни бази данни или помощни средства. Сега се научихме, че растящият им репертоар ни позволява да правим почти всичко, по подобие на присъствените срещи.

УРБАКТ е в челото на промените. Програмата разработва редица методи в подкрепа на мрежите от градове с цел оптимална употреба на дигиталните средства за сътрудничество. Това включва диагностика и проучване на най-разнообразни платформи и средства, както и развитие на уменията за модериране на успешни онлайн събития. За УРБАКТ това означава сесии с ясни цели, с активно включване и спокойна, но творческа обстановка.

Не претендираме, че сме се справили вече. Има още много какво да се желае. Преработката на Летния университет като дигитално събитие и новите онлайн инструменти текат, но не са приключили. Програмните ресурси в подкрепа на партньорите в това начинание също се уточняват.

Важно е да си признаем, че пълно връщане назад няма. От гледната точка на оптимиста, кризата ни помогна да видим пътя напред, не само като краткосрочен отклик на пандемията, а като реорганизиране на работния модел в унисон с Европейската зелена сделка. Дали европейските общини ще ни последват?