You are here

Националната среща на общинските предприятия и дружества с участие на звеното по програма УРБАКТ

Edited on

17 December 2021
Read time: 1 minute

В Пловдив се проведе осмото издание на Националната среща на общинските предприятия и дружества с участие на звеното по програма УРБАКТ

Общинските предприятия и търговски дружества трябва да бъдат възприемани като инструмент на общината за реализиране на най-важната й управленска функция – социалната, заяви при откриването на форума заместник-кметът на община Пловдив Анести Тимчев.

„Общинските предприятия и търговски дружества не са скривалище, не са място за изпълнение на обещания към политически групи или личности, не са място за експерименти, нито финансови механизми за преливане на средства“ – подчерта заместник-кметът на Пловдив. Той акцентира, че бъдещето на общинските структури е в развитието на уменията им да оперират ефективно с финансови средства и да ангажират различни обществени групи. Предизвикателствата пред общините през последните години нарастват, темпото на работа се активизира. Като елемент на общинската структура предприятията и дружествата трябва да пренастроят своята дейност така, че паралелно с обществените ползи да демонстрират и пазарните си умения за генериране на приходи.

Община Пловдив, която има 14 свои предприятия и още толкова търговски дружества, в момента изготвя детайлен анализ на тяхната дейност. Предстои да бъде направена и оценка на реалното състояние и ефективност на всяко от предприятията и търговски дружества. Целта на анализа е да се търсят нови механизми за разширяване на пазарното присъствие на предприятията и дружествата. НСОРБ ще съдейства за подготовка на промени в действащото законодателство, за да бъдат разширени възможностите за дейността на предприятията от системата на общините.

Първият дискусионен панел бе посветен на тенденцията от последните години общините да връщат в обхвата на своето пряко управление както голяма част от общинските услуги и различни дейности от обществен интерес. „Ремунипализацията“ на ключови публични услуги е последователен процес в цяла Европа, който бележи трайна тенденция за нарастване – връщане на управлението на дейности в ръцете на местните власти. Симеон Петков – експерт в НСОРБ представи основните сфери, в които местните власти ефективно управляват, чрез собствени структури. Много от тези добри примери и практики са плод на транс регионалното сътрудничество, в т.ч. по линия на програма УРБАКТ.

През последните 3 години сметосъбирането и сметоизвозването в над 50% от общините в Норвегия постепенно става общинско. Не малък е и броят на предприятията, които прилагат механизма на междуобщинското сътрудничество. С въвеждането на по-строги изисквания за прилагане на зелени подходи в управлението на отпадъците, дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване стават все по-неизгодни за доскорошните концесионери. В момента синдикатът на общинските служители и служителите на общински предприятия в Норвегия е една от най-големите профсъюзни структури в Кралството. Независимо от солидния европейски ресурс, инвестиран в системите за управление на отпадъците, според доклад на ЕК от последните месеци, почти всички все още не функционират ефективно и част от причините се крият в управлението на дружествата, предоставящи услугата.

Проблемът е сред приоритетните за НСОРБ в новия програмен период. Сдружението е бенефициент по проект, в рамките на който предстои да бъдат разработени 3 пилотни проекта за определяне на размера на такса битови отпадъци на база генерираната смет. В рамките на проекта предстои да бъдат изготвени и анализи на работата по различни модели – самостоятелно, с концесия или с външен изпълнител избран по реда на ЗОП.

Водоснабдяването е сред най-значимите публични услуги и Франция е един от примерите за ефективно управление в сектора. През последните 10 години над 400 френски общини са си върнали собствеността върху местните ВиК дружествата. След като френската столица Париж се освобождава от своя воден концесионер, сега загубите на питейна вода по трасетата е сведена до 10%. За сравнение – у нас средните загуби се движат между 60 – 80%. Ефективното управление позволява и изпълняването на важна социална функция – поддържането на обществено поносима цена на предлаганите услуги. Френските ВиК дружества не ползват европейски средства за подновяване на своята мрежа и за нейното разширяване, въпреки това цената на кубик водата за граждани в Париж е 1 евро. За сравнение – на територията на община Добрич – ок. 4 лв.

Сериозните предизвикателства, пред които се изправят редица български общини, са свързани с енергийния преход. От 2002 г., когато Германия взема решение за затваряне на ядрените си общности и развитие на ВЕИ, на територията на страната са изградени 900 енергийни общински предприятия. Те са собственици на голяма част от когенерациите и съсобственици на мрежата за ниско напрежение. На местно ниво общинските енергийни дружества участват във всички схеми за финансиране на изграждането на възобновяеми енергийни мощности. Силен е и делът на кооперирането при изграждането на фотоволтаични централи. Почти половината от енергийния микс на общинските дружества е от ВЕИ.

Последното десетилетие е период на ренесанс на социалните жилища, изграждани от европейските общини. Голяма част от българските местни власти вече активно се включват в тази вълна.

Сред добрите примери, представени в рамките на форума, е и опитът на община Троян. Тя е първата българска и една от малкото в Европа общини със собствена овощна градина. Продукцията се използва за детските заведения и социалните домове. Местни фирми вече изграждат мощности за пакетиране и преработка на продукцията. Подобни инициативи ще бъдат силно насърчавани в следващите години, т.к. тази дейност пряко кореспондира с един от приоритетите на Зелената сделка за скъсяване на веригите за доставка на хранителни продукти /стратегията „От фермата до трапезата“/. В рамките на проекта ГАЛОП, изпълняван от НСОРБ, предстои община Брезово да изгради общински консултационен център, който да предоставя услуги на желаещите да развиват екологично чисто земеделие. Предвижда се общината да регистрира и собствена марка за биоземеделие „БиоБрезово“.

Една от най-перспективните сфери за развитие на общински предприятия е областта на стратегическото планиране. „СофияПлан“ е сред лидерите в тази сфера. Предприятието е ангажирано с цялостното планиране на интегрираното развитие на Столицата и участва активно в мрежи на големите европейски столици. У нас все още масова практика е наемането на консултанти за изготвянето на стратегически документи. Един от сериозните дефицити на този подход е, че изграждания в процеса на планиране експертен капацитет на практика остава извън общинската администрация. В същото време общината остава координатор на сложни процеси, в чието планиране на практика не е участвала. „СофияПлан“ участва активно в планирането по основните сектори и това значително облекчава процеса на синхронизиране на местните политики.

Участниците в Националната среща на общинските предприятия и дружествата се запознаха с добри практики на местните власти в изграждането на широколентов интернет достъп и управлението на този комуникационен ресурс, в развитието на градската мобилност, развитието на паркови зони и зелени площи.

Пловдив е един от лидерите в областта на ефективното управление в сферата на творческите индустрии. Общината стопанисва успешно солиден брой паметници на културата. Успешно привлича донорски средства за тяхното ревитализиране и социализация, какъвто е примера с Античната базилика. Пловдивската община е първата в страната, която вдъхна съвременен живот в една от старинните части на града със създаването на квартала на изкуствата и забавленията „Капана“.

Реиндустриализацията е важен европейски приориет, за който в настоящия и в новия програмни периоди съществува немалък европейски ресурс за подкрепа. Шумен, Монтана и други общини са сред добрите примери, как чрез общински предприятия и разнообразни източници на финансиране се изграждат промишлени зони и индустриални паркове. Този процес е особено активен в Източна Европа. На дневен ред е и създаването на инвестиционни дестинации. Особено активни в тази посока са Полша, Сърбия, Турция и Северна Македония и в тази посока възможностите за българските общини са големи.

Конкретни примери за организацията на работа на системата от общински дружества и предприятия и примери от работата на различните структури представи Таня Юриева – началник отдел „Общински предприятия, следприватизационен контрол, търговски дружества“ в община Пловдив. Тя представи опита на общината как общинските предприятия и дружества да бъдат максимално ефективно обвързани в дейността на общината. Г-жа Юриева започна участниците в срещата с правилата за създаване и управление на общински предприятия, в които са разписани механизмите за възлагане на дейности от страна на общината, формите и методите за контрол, осъществявани върху общинските предприятия. Добрите примери за управление на общински дружества и предприятия с различен профил бяха обсъдени в рамките на първия делови ден на форума.

В рамките на Националната среда на общинските предприятия и дружества, организирана от „НСОРБ АКТИВ“ ЕООД, са предоставени и различни възможности за демонстрации на техника и съвременни решения от интерес за участниците, разглеждане на услуги, стоки и продукти за осъществяване стопанската дейност на общините, установяване на директни делови контакти.

Програмата на събитието продължава с потенциала на публичните дружества в областта на рекламата и комуникациите, както и с възможностите за финансиране на дейността на общинските предприятия и търговските дружества. Добри практики и примери за ползотворно сътрудничество в тази област бяха представени от г-жа Кремена Цветкова, началник-отдел към НСОРБ.

На финала участниците обсъдиха възможностите за кандидатстване и сътрудничество по линия на структурните и инвестиционни фондове на ЕС, програмите за трансгранично и териториално сътрудничество и Плана за възстановяване и устойчивост.