You are here

Местни инициативи из малките български общини

Edited on

14 November 2018
Read time: 1 minute

Новаторски инициативи в малките общини

Подземни контейнери вече и в КОЗЛОДУЙ

Жителите на Козлодуй вече изхвърлят битовите си отпадъци и в модерни подземни контейнери. Те са монтирани в централна градска част. Целта е във въздуха да не се носи миризма на отпадъци, а и да не се разваля визията на централната улица в града. Другото предимство на подземните контейнери е, че няма да има достъп до тяхното съдържание. Вятърът няма да разпилява отпадъците, тъй като контейнерите са от затворен тип.

Съдовете са 7 на брой, с вместимост от по 1100 кг. Подземните контейнери са поставени в специално бетоново корито. Над земята се намира само приемното устройство, а хидравлична система прави отварянето на капака лесно и удобно. В подземните контейнери боклукът се пресова под собствената си тежест и към часа на извозване заема по-малък обем. Херметичността на контейнерите защитава околната среда, а понижената температура на почвата в дълбочина е допълнителна бариера срещу разпространението на бактерии.

Пилоните в Ботев парк разказват историята

От няколко месеца в Ботев парк е монтирана уредба, от която звучат музика и текстове за Христо Ботев и неговата чета. Това е един от малкото външни монументи в страната, който е озвучен. Специално изработена деветминутна програма разказва за подвига и делото на великия български революционер. Два от емблематичните стихове на великия поет звучат в изпълнение на Цветан Бошняков, любител актьор от театрална трупа “Интрига“ в Козлодуй. Звукозаписът се стартира след натискане на бутон. Допълнително е поставено LED осветление, насочено към трите стълба.

Идеята за изграждане на три пилона със знамена, на мястото където Ботевата чета се е заклела в майка България, е на трима граждани. Те подели кампания за събиране на средства за закупуване и поставяне на трите пилона.

На 23 ноември 2017 г., по повод 140 години от Освобождението на Козлодуй от османско иго, пилоните с националното, общинското и ботевото знаме бяха официално открити. Дейностите по изработването, транспорта и монтажа на пилоните възлизат на близо 16 хил. лева. Инициативата бе реализирана със съдействието на редица граждани и частни компании.

„Мамина градина” събира млади майки вече пет месеца

Община Козлодуй стартира инициатива, която има за цел да събира заедно майки с деца до 3-годишна възраст и бъдещи майки, за да творят заедно и да обменят опит. През зимата се проведоха две срещи, с любезното съдействие и домакинство на АЕЦ „Козлодуй”, чрез Дом на енергетика. Към инициативата се присъединиха и Алианс на българските акушерки с информационната кампания „Акушерките близо до майките”.

От пролетта до момента вече са проведени над шест срещи, на които бъдещи майки споделяха знания с опитни акушерки. Част от дебатираните теми бяха: „Предвестници на раждането. Кога да тръгна към родилния дом, последни приготовления”, „Какво е важно да знаем за естественото и оперативното раждане”, „Обезболяване на раждането – медикаментозни и немедикаментозни методи”, „Особености на новороденото и първи грижи в родилното отделение. Грижа за кожата, тоалет и къпане на бебето у дома”, „Как да кърмим рожбите си по-дълго”.

Поради засиления интерес, срещите от веднъж месечно станаха по две на месец. Основен организатор от община Козлодуй е младежкият медиатор.

 

Община ТЕТЕВЕН с подкрепа за местното икономическо развитие и с амбиция да задържи младите специалисти

На втори април се състоя учредителното заседание на Консултативния съвет за местно икономическо развитие. На тази първа среща се гласува правилникът за дейността на съвета и бяха избрани зам.-председател и секретар.

Кметът на община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева изтъкна, че учредяването на консултативния съвет е от съществено значение за постигане на устойчиво икономическо развитие на общината.

Бяха обсъдени важни и актуални теми: тенденциите на пазара на труда и мерките за заетост; общинските политики, дейности и инициативи, свързани със стимулиране на икономическото развитие, повишаване на заетостта и доходите на гражданите; липсата на квалифицирана работна ръка; възможностите за партньорство и сътрудничество между бизнеса и местната власт; възможностите, перспективите и ползите от дуалното обучение и др.

На заседанието присъстваха представители на местния бизнес от различни икономически сфери, представители на институции, работещи по въпросите на заетостта, директорите на двете професионални гимназии в Тетевен.

Консултативния съвет за местно икономическо развитие осъществява дейността си на основата на принципите на откритост, независимост, доброволност, сътрудничество и взаимодействие с местните държавни и общински органи, равнопоставеност, плурализъм на мненията и публичност.

Съветът има за цел: да подпомага дейността на местната власт в реализация на политики за стимулиране на икономическото развитие, повишаване на заетостта и доходите на гражданите; да предлага усъвършенстване на местната нормативната уредба, свързана с регламенти и регулаторни норми, касаещи дейността на фирми и организации, създаващи заетост и реализиращи инвестиции на територията на общината; да инициира и дава становище по политиките за насърчаване и подкрепа на местното предприемачество, привличане и реализиране на нови инвестиции, реализиране на инфраструктурни проекти с обществена значимост.

Община Тетевен, в партньорство с Дирекция „Бюро по труда“, организира среща със завършващите висши учебни заведения млади хора от общината и местни работодатели.

Присъстващите младежи споделиха за намеренията си за професионална и личностна реализация. Те обмениха информация за възможностите, които трудовият пазар на територията на общината може да им предостави.

Кметът на Тетевен обясни, че целта на общината е привлече и задържи младите специалисти и да помогне на бизнес, който има нужда от квалифицирана работна ръка.

Откриване на земеделски пазар в ПЕТРИЧ

Потребностите на земеделските производители и жителите на община Петрич, за които земеделието е основен поминък, бяха сред приоритетните задачи и водещи при решението за първия голям стратегически обект, изграден в Петрич. Изборът за изграждане на земеделски пазар решаваше проблем, години стоял в застой за обществеността в общината.

Предизвикателствата пред новия пазар бяха комплексни, защото освен чисто функционални проблеми, следваше да се отчете градоустройствения и социален аспект на новия обект. Адекватното ситуиране на пазара в централна градска част, в непосредствена близост до съществуващата паркова среда и жилищен район бе сред основните изисквания, които възложителят имаше към проектантите при разработването на идейния проект.

Съвместната работа на екип експерти от общинската администрация и проектанти доведе до оптимизиране на работата на всеки етап от изграждането на замеделския пазар. Отчитайки интезивността и спецификата на предвидената функция и бъдеща експлоатация, в проектното решение беше заложена концепция за адаптивност, максимална функционалност, гарантираща целогодишно ползване, и характерна естетичност.

На площ 1200 кв.м., с двустранно ситуиране на търговки маси и закрити помещения за общо ползване, се оформи новата търговка зона за земеделски производители в Петрич. Общо 124 броя търговски маси, 11 покрити помещения със средна площ 9 кв.м., ситиурани в четири групи, дават възможност за целогодишна експлоатация.

Носещата конструкция е от стоманени рамки, облечени с фиброцимент за допълнителна естетичност. Покривното покритие е от затъмнен поликарбонат, който да осигурява естетствена осветеност и същевременно да пази земеделската продукция от директно слънцегреене. Предвид дългите дни с характерно високи температури в южния град, е предвидено страните на рамките да останат отворени, като допълнително са монтирани подвижни прозрачни тенти, които да гарантират пълно затваряне през зимните дни и при дъжд. Тунелообразната форма с отворени страни позволява образуването на естетсвено течение и свободна аерация, което е от особена важност за съхранението на земеделската продукция.

Осигурено е енергоспестяващо осветление, което да даде възможност за продажби и търговия до късно вечер.

В района около земеделския пазар се развиха два паркинга с над 45 паркоместа, които обслужват производителите и клиентите.

В подходите към новооткрития пазар бяха облагородени градинките и зелените площи, оформиха се нови социални зони за отдих и рекреация, за спорт и детски забавления, създаде се нова организация на експлоатация на околните пространства, която да напомня, че оформянето на градската среда не трябва да бъде самоцелен и изолиран процес, а е инструмент за по-добър живот.