You are here

Как в Смядово намалиха над два пъти количествата твърдо гориво за отопление

Edited on

22 May 2018
Read time: 1 minute

Добра практика от общините

От в-к Дневник, 07:03, 22 май 18 г.

В община Смядово се отопляват само на твърдо гориво. От обичайните 5-6 кубика въглища, нужни за един апартамент в блок, които отиват за една зима, в момента количествата за гориво за отопление са спаднали на 1-2 куб на домакинство. Има и домакинства от високите етажи, които през цялата година изобщо не са палили печка от няколко години.

Това е и нагледен пример, който ни дава кметът Иванка Петрова за ефекта от реализирания план за енергийна ефективност в общината, заради който Смядово печели преди година първа награда в категорията "енергийна ефективност на малка община" в конкурса "Екообщина" на Френското посолство в България.

Смядово е една много малка община - от 7 хиляди души, но и "активно работеща община" както я определя кметът. Местната власт използва всяка възможност, фонд и проект, за който може да се кандидаства. Бюджетът им е много ограничен и това, което постигат не става само със собствени средства. "Когато кандидаствахме за конкурса "Екообщина" в сектор "енергийна ефективност" се оказа, че сме изпълнили доста неща само за 6-7 години активна работа, много обществени сгради сме санирали," обяснява кметът.

В момента половината от всички блоковете в Смядово са санирани, в тях живеят 25% от населението. "Ние бяхме една от първите общини, която депозира своите документи за Националната програма за саниране," разказва Петрова за активностите на общината.

Саниран блок по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в град Смядово

 

90% от всички обществени сгради са санирани. Обновени са училището, читалището, общината. Така икономисват голям публичен ресурс. Намалили са наполовина употребеното гориво в общината например. Започнали са вече да обновяват и обществените сгради в околните села в общината. Имат дългосрочна програма за енергийна ефективност и се включват постоянно във всички възможни проекти, по които може да се кандидатства.

Това води до доста сериозен икономичен ресурс, който от местната управа пренасочват за асфалтиране на улиците, които не са ремонтирани от 30 години. Приблизително 50-60 хил.лв. икономисва общината на година. Това е свързано с гориво за отопление - от нафта минават на пелети. Получават и дървен чипс от изхвърляните от гражданите клони, с който ще отопляват читалището.

Имат вече идея да ползват и пасивна сграда, за нея предстои да обявят обществена поръчка тази година. Става дума за дневен център за хора с психични проблеми.

Н. Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България, поздравява Иванка Петрова, кмет на Смядово

 

Обмислят да закупят и първия електромобил, който ще им служи за товарна почистваща машина. Предстои им да сменят уличното осветление с LED осветление за 200-300 хил. лв.

За да убеди населението да се включи в програмата за саниране, кметът присъства лично на всяка една от срещите на сдруженията с гражданите на общината. "Задължително беше моето присъствие, аз гарантирах лично, че програмата ще се случи. Убеждавах ги, че енергийната програма трябва и ще стане." Тези срещи се провеждат година преди местните избори и кметът си дава реална сметка какво обещава. "Имаше хора с повече финансови средства, които си бяха направили собствено саниране. Някои от тях отказваха да се включат в общото обновяване на сградите, но аз им обясних, че ще изисквам документация как е извършено собствено саниране и ако не я предоставят, ще ги глобя. Така всички се съгласиха," разказва тя.

По думите на кмета, промяната е видима: градът става едно приятно място за живеене. С това си обяснява кметът и заселването в Смядово на 35 руски семейства, които продължават да купуват къщи и да се заселват, предимно пенсионери от северната част на Русия, които се занимават с отглеждане на зеленчуци и плодове.