You are here

Иновативните училища: будители има от София до Селановци

Edited on

10 December 2018
Read time: 1 minute

Добри практики от сферата на образованието

 

„Драмата на днешното образование е, че то е от времето на масовото производство, с характеристики на манифактурна система и доминираща култура на стандартизация. На фона на новите технологии, довели до шокови трансформации на взаимоотношенията, процесите и на цели системи, стандартното образование изглежда все по-неадекватно и бавно променящо се. То очевидно не може повече да изглежда като производствена система, а трябва все повече да изглежда като организъм. Живите системи се адаптират, ако не го направят - загиват. Не Министерството на образованието и науката, не регионалните управления на образованието ще променят образователната система. Промяната ще е плод на иновациите и ще дойде отдолу нагоре - от иновативните учители и иновативните училища“ -  заяви министърът на образованието Красимир Вълчев при откриването на национален форум на иновации в образованието, който се проведе в столицата на 3.12.2018 г.

В рамките на форума в "София тех парк" представители на десетки иновативни училища представиха своя опит. Форумът бе открит от вицепремиера Томислав Дончев: "Няма друг път, свързан с благосъстоянието на нацията, освен образованието. От образованието, разбира се и от семейството, зависи какви ще бъдат ръководителите, инженерите, счетоводителите, финансистите, юристите, работниците след 15-20 години. Каква полза, ако имаме чудесни магистрали или фабрики с модерни машини, когато няма кой да ги ползва по най-добрия начин? ... Уравнението е просто: добавената стойност от труда на един неквалифициран работник е една, добавената стойност от труда на един висококвалифициран инженер е друга. Този, който прави нещата както ги правят другите, може да получи един приход. … Образованието трябва да е първият приоритет на обществото. Тук говорим за всички - и за класната стая, и за учебното съдържание, и за ученика, разбира се, и за учителя. На нас, освен добри професионалисти, ни трябват и критични, непокорни и най-вече добри граждани."

Източна Европа има огромен проблем с насърчаването на иновациите,  развитието на работната ръка и икономическата миграция.

Наскорошен доклад на водещия европейски изследователски тръст „Икономист интелиджънс юнит“ твърди, че Източна Европа вече не може да реализира същото високо ниво на растеж, както преди финансовата криза от 2008-2009 г. и трябва да промени икономическия си модел. Източна Европа страда от ниски трудови възнаграждения, преки чуждестранни инвестиции, насочени в сектори със сравнително ниска добавена стойност, високи нива на емиграция и износ на мозъци, и прекомерна зависимост на изследователските институти и бизнеса от обществено финансиране за научно-развойна дейност.

Въпреки това Източна Европа има няколко ключови предимства: солидна система на средното образование, особено в сферата на наука, технологии, инженерство и математика, физика и компютърни науки; относително добре развита мрежа от изследователски институти, и донякъде силна първична производствена база.

Ключовите  политики, които страните от Източна Европа трябва да изпълнят, за да създадат устойчиви, дългосрочни иновационни екосистеми, са:


1. Създаване на добре функционираща обществена система за наука, технологии и иновации;

2. Подкрепа за териториални (и то равномерно разположени) иновативни клъстери;
3. Обучение, задържане и привличане на човешките ресурси;

4. Засилване на свързаността и устойчивостта на секторните и териториални политики.

 

В Източна Европа все още има огромни възможности за насърчаване на предприемачеството и достъп до финансиране за тази цел. Политиците от региона трябва да се замислят как да позиционират своите страни,  така че да се възползват от тях.

 

Сумарната енергия на училищата и детските градини да променят системата е 1000 по-голяма от тази на МОН и 100 пъти по-голяма от тази на РУО подчерта пред форума министърът на образованието и науката. За да дадат свобода на образователните институции, от министерството планират съществени промени, най-вече по смяна на модела на управление: повече стимули в подкрепа на училищните политики и по-малко контрол и санкции. Това трябва да насочи директорите на училища към основната им задача: да налагат съзидателна култура и да мотивират учителите.

В тази връзка се планира създаването на национална електронна платформа за споделяне на иновации в образованието, която да се превърне и в своеобразен дискусионен форум за иновации. Ще стартира и национална програма за популяризиране и мултиплициране на добрите иновации, която да финансира посещения в училища с иновации, партньорства, създаване на мрежа от иновативни училища, взаимни обучения и обмяна на опит, подобно на Програма "Еразъм" на Европейския съюз.

Планират се и промени на подзаконово ниво, които да позволят разширяването на възможностите на училищата и детските градини, включително по отношение целодневната организация на учебния процес, създаването на нови интегрирани учебни предмети и предлагането на нови методи на обучение. Целта е всички училища и градини получат подкрепа, за да се модернизират, в т.ч. финансова.

За тази година отличените иновативни училища са 294 от общо 2383 в страната. Те се намират в 92 общини. Одобрените новаторски проекти в тях са над 340. Най-голям е делът на иновативните училища сред профилираните гимназии - 36%. Втори са средните училища - 21%, а трети тези по изкуствата  - 10%.

Засега в разпределението по области превес има София-град. На второ място, обаче, се нарежда област Видин, следвани от Бургас и т.н. Половината от отличените училища са общински.

Отличените новаторски проекти са в области като развитие на компетентности по нови технологии;  интерактивно обучение; игрови подходи; междупредметни връзки; проектно базирано учене; емоционално развитие и възпитание; учене чрез преживяване и чрез правене; толерантност и справяне с агресията.

Все още  е слаб интересът има към иновации в областта на работата с ученици от уязвими групи, със специални образователни потребности и в нужда от догонващо обучение.

 

Отличници има и от селските райони

Училището в оряховското село Селановци се нареди сред внедрилите най-много иновации в страната. Представители на СУ „Н.Й. Вапцаров“ гостуваха в голямата зала „Джон Атанасов” на София Тех парк, където се събраха експерти от над 600 представители на иновативни училища в страната. В трите конферентни зали в рамките на четири часа 42 от общо 294 иновативни училища споделиха своя опит в иновациите. Сред избраните примерни училища селановското бе единственото селско училище. Трудът на екипа ръководители на дейности и напредъка на децата впечатли аудиторията.

Предложеният опит от училището е приложим във всички малки населени места, в които има деца от различен етнически произход и такива със специални потребности. В организираните 4 клуба вече втора година селановските деца се учат на практически умения –за поддържане на хигиена – лична и битова, готварство и управление на семеен бюджет, ориентиране в чуждо населено място и градинарство по метода „учене чрез правене”. Дейностите са финансирани от Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства по проект „Различното училище”.

 

И малко библиотечен опит от европейския Север …

 

Одата на радостта по финландски

 

„Карта за библиотеката ми бе първото лично притежание. Не можем да чета, но имах право за заемам книги безплатно.“ – гордее се зам.-кметът на финландската столица Хелзинки, Насима Размияр. Тя ръководи проекта за новата централна библиотека на града. Проектът е на стойност 98 млн. евро и с него страната ще отбележи най-подобаващо 100-годишната на своята независимост.

 

Наскоро ООН обяви Финландия за най-грамотната държава в света, а финландците са световни шампиони по „експлоатация“ на библиотеки и читалища – 5.5 милиона души заемат ежегодно 70 млн. книги.

 

 „Одата“ – така ще се нарича новата библиотека – не е само мащабен паметник на гражданското достойнство. Тя символизира вярата на финландците в равенството, в образованието за всеки, в активното им участие в държавните дела, в развитието и успеха на народа. Това твърди зам.-кметът на столицата. Символ верую на това са библиотеките – малки и големи. 

 

Новият център на града с „Одата“ по средата

Тази вяра е въплътена и в избора на място за новата сграда – точно срещу парламента. Библиотеките означават демокрация за финландците. Те ще стоят на откритата тераса и сякаш ще наблюдават народните избраници. Ще им напомнят, че са равнопоставени и че четенето и ограмотяването са в основата на всичко.

Разбира се, от чисто човешка гледна точка не е трудно да се прецени защо библиотеките са толкова популярни в скандинавските страни. При студения и мрачен климат „читалищата“ са място за учене, общуване и социализиране. „Одата“ ще бъде един закрит градски базар. Ще предлага бибилотеки, кафе-ресторант, открита тераса за туристи (и наблюдение на парламента), кино, звукозаписни студия, техно-кът с триизмерни принтери, център за обучение на възрастни, младежки кът, детски площадки и може би сауна. Достъпът до безжичен интернет е гарантиран.

„Трябва ни разнообразие.“ – твърди госпожа Размияр. Библиотеките ще са „достъпни“ за новите поколения. Светът се променя – училища и читалищата ще се променят. Хората имат нужда от място за срещи, за работа и за придобиване на нови умения. 

Четете докато децата играят! Рафтовете с книги са под детската пързалка.

 

По материали от:

Ischools.bg

Urbact.eu

Oodihelsinki.fi

Eiu.com