You are here

Добри практики от страни-партньори за борба с мръсния въздух

Edited on

31 October 2019
Read time: 1 minute

Такса за замърсяващи автомобили въвеждат в столицата на Румъния.

Букурещ

Общинският съвет на Букурещ прие проекта на кмета Габриела Фирея за въвеждането на "кислородна винетка" за автомобили, които не отговарят на екологичния стандарт Euro 5. Така от 1 януари 2020 г. автомобилите с Euro 2 (или по-нисък) няма да могат да влизат в центъра на румънската столица, а за останалите зони на града ще трябва да плащат винетка от 3.20 евро на ден, съобщава Romania Insider. От 2022 г. пък тези коли, произведени до 1999 година, ще бъдат напълно забранени за движение в Букурещ.

Колите с Euro 3 и Euro 4, произвеждани основно между 2000 г. и 2010-а, също ще плащат такса. Тя ще бъде в размер от 1.06 евро на ден, но ще позволява и движение в центъра. Налагането на таксите ще започне да се прилага от началото на следващата година за автомобилите с Euro 3, а на тези с Euro 4 - от януари 2021 г. От 2024 г. е планирано колите с Euro 3 също да бъдат забранени за движение в Букурещ. 

Фокусът е качеството на въздуха

"Тук не става въпрос за жажда за пари, а за мярка, част от плана за подобряване на качество на въздуха. Букурещката винетка не трябва да се разглежда като още един данък, който ще плащат жителите, а като начин за достъп на обществени пътища в града", коментира Сорин Чириша, който е общински съветник. Той подчертава, че тази мярка не е нова, а е включена в интегрирания план за качество на въздуха, одобрен през 2018 г. от съвета. Просто сега се материализират правилата за прилагането ѝ, обяснява той пред румънската медия Libertatea.

За плащането на винетката има няколко опции - за ден, месец или годишно, което излиза и най-изгодно - около 400 евро за най-старите коли. Автомобилите със стандарт Euro 3 ще плащат електронна винетка "Oxygen" от 16 евро на месец и 190 евро за годишна винетка. Глобата за шофьорите, които не се съобразяват с новите изисквания, ще бъде между 315 и 420 евро.

"Пълно ограничение за влизане в центъра би било неподходящо към момента. Мярката има за цел да подобри качеството на въздуха в Букурещ, който е на шесто място в Европа по ниво на замърсяване. Ако не се предприемат мерки през следващите две години, градът ще се задуши ", коментира още Чириша.
Нови политики и във Варшава
Властите във Варшава приеха план за допълнително ограничаване на движението на автомобили в централната част на града, отоплението с въглища на частни домове и разширяване на зелените райони в рамките на усилията да се подобри качеството на въздуха.

Най-вече през есента и през зимата, когато въздухът е влажен и хората използват въглища за отопление, полската столица често пъти потъва в смог. Проблемът е още по-голям в Южна Полша, в Краков и промишлената и въгледобивна Шльонска област, където също се предприемат мерки срещу замърсяването.

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски заяви, че таксите за паркиране и глобите в центъра ще бъдат увеличени значително, а ще бъдат изградени повече буферни паркинги, за да се насърчат шофьорите да ползват метрото, автобусите и трамваите. В дългосрочен план се планира пълна забрана за автомобили в туристическите зони в Стария град, където ще бъде разрешено движението само на автобуси без въглеродни емисии.

Градът освен това субсидира семействата и малкия бизнес с до 200 хил. злоти (52 000 долара), когато сменят силно замърсяващото отопление на въглища с безвъглищно отопление. Тшасковски обеща да се изградят повече зелени райони и повече станции за контрол на качеството на въздуха в града.

От Анина Сантова, capital.bg
30 октомври 2019