You are here

Добрите практики по Програма УРБАКТ: Вдъхновяващи решения за по-добри градове

Edited on

05 July 2017
Read time: 1 minute

Търсите как да подобрите качеството на атмосферния въздух, как да насърчите заетостта, как да включите гражданите в управлението и дори как да интегрирате бежанци? Десетки апробирани в практиката решения на европейските общини в тези области са поместени на адрес: http://urbact.eu/good-practices/home от управляващия орган на Програмата УРБАКТ – средство на ЕС за изграждане на капацитет, знания и обмен на добри практики в устойчивото и интегрирано градско развитие.

Сайтът на УРБАКТ е прозорец към някои от най-практичните мерки, които общините използват в своето ежедневие, за да се справят с най-различни предизвикателства, в т.ч. демографската криза, опазването на околната среда и измененията в климата, насърчване на заетостта и градската бедност. Сайтът популяризира 97 наскоро идентифицирани добри практики от 25 държави-членки на ЕС. 
„Един от основните критерии за избора на добрите практики по УРБАКТ бе тяхната приложимост и възможността да се възприемат от други общини и държави-членки на ЕС. Ето защо е наистина радостно да ги видим онлайн, подобаващо представени и лесно достъпни, вдъхновяващи решения за по-добри градове.“ – по думите на Аделе Бучела, началник отдел „Проекти и програмиране“ в секретариата на УРБАКТ в Париж.
Урбанистите, експертите в интегрираното развитие, изборните лица, изслодователите и гражданите ще открият идеи за проекти от всякакъв мащаб, които да подобрят техните общини и градове. Обхванати са много теми – заетост, социални включване, управление и намаляване на отпадъците, включване на гражданското общество в местното развитие и т.н.
Новата онлайн платформа е шанс за отличените общини, носители на етикета „Добра практика по УРБАКТ“, да получат международно признание, да се свържат и да се поучат от своите колеги от ЕС. Това е възможност да се добият знания от практици, да се адаптират и приложат апробирани практики, вместо да се открива топлата вода.
Добрите практики могат лесно да се разгледат чрез използване на наличните показалци – по ключови думи, теми, области, големина на общини/градове и по държави-членки.
Приятно четене из новата база данни! Споделете своите впечатления, в т.ч. чрез социалните мрежи и ако откриете особено интересна добра практика, отбележете „Харесвам!“.