You are here

Градовете през призмата на равенството между половете

Edited on

11 March 2020
Read time: 1 min

Въпреки скоковете и границите, направени през миналия век, все още предстои да се извърви дълъг път, за да се постигне равенство между половете в световен мащаб. Неравенството все още оказва влияние върху начина, по който жените и момичетата пътуват, работят, играят и живеят в градска среда."

 

Защо градското развитие е и въпрос за равенство между половете?

Мари Деленбаум

Полът е навсякъде, дори ако не винаги го виждаме или вземаме предвид при вземането на решения. Жените и мъжете просто използват града и неговите услуги по различен начин. Това е често бива пренебрегван фактор в равнопоставеното проектиране и предоставяне на обществени пространства и услуги.

Градовете като публични средища играят изключително важна роля за създаването на условия за равенство между половете. За да бъде постигнато, трябва да има цялостно разбиране за това, как се създава неравенството между половете чрез съчетаването на специфични местни условия, включително социални норми, политически и административни структури, както и самото застроено пространство.

През последните години нараства осведомеността за необходимостта от отчитане на аспектите, свързани с пола, при проектирането на някои обществени услуги. Все още има много, какво да се желае по отношение на повече и по-точна оценка на това, как страхът от насилие може неравномерно да ограничи градската мобилност или как нуждите от обществени пространства се различават между половете. Но това е само плъзгане по повърхността на многото проблеми, свързани с равнопоставеността на пола в градовете. Нека да разгледаме няколко примера.

Има важни аспекти по отношение на пола по темата за жилищата на достъпни цени, например. Кумулативният ефект от сегрегацията на пазара на труда, увеличената честота на заетост на непълно работно време и по-ниските заплати, като цяло са предпоставки за по-ниска достъпност до жилищното настаняване през живота на жените. Казано по-просто: докато жилищни кризи засягат всички, те по същество засягат най-вече жените.

Дали, някога сте обмисляли измерението на пола по отношение на планирането на управлението на отпадъците? Като цяло жените приемат по-проактивен подход към рециклирането и намаляването на отпадъците от мъжете. Следователно отчитането на аспекта, съобразен с пола, може да доведе до промени в начина, по който проектираме услугите за управление на отпадъците, и да помогнем на градовете да се доближават до екологичните си цели. Включването на съобразеното с половете проектиране и местоположението на контейнерите за рециклиране или проектирането на кампании за реклама за рециклиране например са конкретни стъпки за намаляване на разликата при рециклирането между половете и увеличаване на рециклирането като цяло. В крайна сметка има много потребителски кампании, които продават едни и същи стоки на мъжете и жените по различни начини – защо не и при рециклирането?

Градоустройствено планиране, несъобразено с равенството между половете

Отправната точка за създаване на обществени услуги, които са чувствителни към потребителите и насърчават приобщаването, е да се осъзнава т.е. да се отчита опита на различните групи, както и разбирането за това как структурите на властта, основани на пола, влияят върху начина, по който жените и мъжете се чувстват, използват и имат достъп до услугите в града. Физическите структури на града и проектирането на обществените услуги могат да работят за осигуряване на равни права и възможности за различни групи, но само когато те са видима, съзнателна част от процеса на планиране. Градоустройствено планиране, несъобразено с пола, се нарича "незрящо (сляпо) ".

На градско и регионално ниво, голяма част от планирането на услугите в момента е несъобразено с половете, то просто не успява да вземе предвид различните нужди или структурни бариери, пред които са изправени различните полове. Това е въпреки факта, че равенството между половете е основен момент в политиката на ЕС от 90-те години насам и е изрично включено в целите на ООН за устойчиво развитие и новия Дневен ред на градовете.

Освен това, когато са налице методи за работа с равенство между половете, те често се основават само на "един вид“ неподходящ към всички подходи. Политиките, които отчитат пола, не следва да се изразяват само в "полета с отметки" или да се увеличава броят на жените, без да се взема предвид качеството и съществения принос. По-скоро трябва да се вземат предвид рамката на местната политика, административните структури и степента на откритост към темата за равенството между половете, като първа стъпка към автентичен, а и постепенен прогрес.

Другият риск от "един вид" към всички подходи е, че политиките се основават на опита на представителна извадка на определено население. В действителност обаче бариерите, с които се сблъскват хората, са толкова разнообразни, колкото и самите те. Това означава, че един между секторен подход, който зачита сложността на лицата, които принадлежат едновременно на към няколко групи в неравностойно положение, като жените с цвят на кожата или жените с увреждания – може повече да спомогне за увеличаване на приобщаването и ефективността на политики, съобразени с равенството между половете.

И накрая, градовете трябва да бъдат предпазливи към заблудата, че техническите решения на общинските предизвикателства, особено тези, които включват големи данни, са неутрални по своята същност, свързани с пола. Появата на големи информационни масиви и интелигентни градове – макар и да обещава по-голяма ефективност – също така води до повишен риск от алгоритми, които изграждат несъобразяване с половете или дори (непреднамерена) дискриминация по полов признак в системата за планиране. Липсата на съобразяване с пола, като същевременно се използват големи масиви от данни за подобряване на съществуващото планиране и предоставяне на услуги, може да доведе до малко и по-малко привлекателни и достъпни услуги за жените и малцинствата, в тази книга - Невидимите жени (https://www.penguin.co.uk/books/111/1113605/invisible-women/9781784706289.html) - са разгледани подробно примери за това.

URBACT също има роля

URBACT работи в партньорство със СЕОР през 2019 г., за да осигури ново разбиране и мислене по темата за равенството на половете в градовете. Посетете нашия Център за знания (Knowledge Hub), за да откриете десет действия, които градовете могат да предприемат по отношение на равнопоставеността между половете, преглед на това какво прави градът на равенството между половете и редица видео препоръки и продължаващата кампания за равенство между половете в Европа. Примерните казуси от цяла Европа, в докладите за равнопоставеност на половете, подчертава къде и как градовете могат да действат по отношение:

Именно сложността и предизвикателствата са тези, с които новата URBACT мрежа за планиране на действията по "Равнопоставеността на пола в градска среда" (GenderedLandscape) ще се справя. Мрежата, която започна дейността си от първи етап през 2019 г., ще се съсредоточи върху две теми: повишаване на видимостта на перспективата, основана на пола, в интегрираното градско развитие и контекстуализацията и интерпретацията на инструментите и подходите за намаляване на неравенството между половете в градската политика и развитието.

За тази цел мрежата ще използва метода URBACT, като се основава на интегриран и приобщаващ подход към предизвикателствата пред градовете с акцент върху транснационалния обмен и обучението. Съвместното обучение и партньорските обмени на ниво мрежата ще бъдат превърнати в интегрирани планове за действие на местно равнище и ще се допринесе за изграждането на капацитет сред градските администрации. Седемте партньора ще проучат както глобално, така и местно изразяване на силата на структурите, съобразени с пола и ще използват знанията, придобити на местно ниво, за да се информират и подобряват политическите инструменти в световен мащаб.

URBACT мрежата за равнопоставеност на половете в градска среда стартира на 10 и 11 октомври в Umea, Швеция.

Въодушевени сме да започнем това пътуване заедно! Можете да следите работата на нашата URBACT мрежа по въпросите на равенството между половете, като ни последвате на hashtags #genderequalcities и @GenderedLandsc1 или се абонирате за бюлетина URBACT’s newsletter.