Водено от местните общности развитие в градска среда
Edited on
14 November 2018Прилагане на подхода "Водено от местните общности развитие" в португалската столица
Защо подходът на Лисабон за местно икономическо развитие стана важен за Европа?
Програма за приоритетни инвестиции (ППИ) на Лисабон
Лисабон успешно прилага партньорски модел за социално-икономическо развитие на своите квартали чрез използване на подхода Водено от общностите местно развитие, съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие. В Европа има много малко подобни примери. Неслучайно Лисабон получи приз за добра практика по програма Урбакт през 2017 г.
Програмата за приоритетни инвестиции (ППИ) на града насърчава стопанското и социално съживяване чрез активно включване на гражданите. Тя стартира през 2010 г., когато градските власти идентифицират т.нар. „необлагодетелствани“ квартали. В тях икономическите възможности са неголеми, социалните услуги непълни, спойка между граждани и местни власти няма. Програмата си поставя за цел да преодолее част от тези проблеми чрез съвестна работа по множество, малки проекти , всеки на стойност до 50 000 евро.
Програмата се реализира вече втори планов период чрез съфинансиране от Националната оперативна програма по ЕФРР.
Сполучлив дизайн
Градските власти започват с щателен анализ на всички квартали по ключови социални, икономически, благоустройствени и екологични параметри. Използват се модерни научни методи, като такъв подход при местното планиране се използва за първи път в страната.
В резултат на анализа са идентифицирани 67 „целеви“ квартала, разпръснати из целия град (както в периферните „спални“ предградия, така и в историческия център), обхващащи близо ¼ от жителите на португалската столица.
Партньорски модел на управление
На „централно“ ниво е създадена мрежа за Водено от общността местно развитие или т.нар. местна инициативна група. Тя функционира в съответствие с европейските регламенти и никой сектор (власти, бизнес, НПО) не притежава повече от 49% от гласовете в нея.
След широки обществени консултации е решено програмата да подпомага партньорски проекти за:
Подкрепа на местния бизнес (малки и средни предприятия)
Подобряване на обществените площи
Борба с уличното насилие
Дребни мерки с екологична насоченост
Всяка година се обявява покана до заинтересованите страни от 67-те квартала. Продължителността й е 3 месеца. Основен критерий за допустимост е наличието на двама проектни партньори, поне. Стойността на начинанията е до 50 000 евро и проектът следва да се завърши в рамките на 12 месеца. Устойчивост се търси поне 2 години след приключване.
Проектите се приемат от районните администрации и първа оценка им се дава от районните съвети. След това „кратките списъци“ се предават за окончателно решение на голямата община.
Програмата е отворена на местните предприемачи, НПО и дори за неформални сдружения на граждани. Процесът по кандидатстване става онлайн. Вече са финансирани над 230 проекта на обща стойност над 9 милиона евро с участващи в тях над 400 организации и фирми.
Мурария – иновации в центъра на града
на Мурария илюстрира програмата, както и синергията между ВОМР и допълващите го местни инвестиции и инициативи. Мурария е доскоро е бил западнал работнически квартал, сравнително неотдалечен от центъра на града. След солидни инвестиции за обновяване на инфраструктурата му и обществените места, общината се насочва към икономическото му съживяване или модернизиране.
Кварталът е превърнат в средище на инкубатори и съвместни офиси за млади предприемачи и нови бизнеси. „Техно“-центъра на Мурария, финансиран по ППИ, е разположен в реновирана старинна резиденция на богат търговец и вече помещава над 50 компании от ИТ сектора. Той е и събирателно място за младите надежди на квартала. Строителни предприемачи пък разработват планове за обновяване на жилищния фонд в квартала.
Така ППИ надгражда стратегическите и обичайните инвестиционни проекти на общината, в т.ч. в партньорство с бизнеса и НПО.
Уроци за останалите градове
Лисабон е отличен като добра европейска практика по програма УРБАКТ на Европейския съюз и вече е даван като пример за ВОМР в интегрираното градско развитие и прилагане на европейските програми.
Submitted by psimeon on