Българските общини и пандемията
Edited on
07 April 2020Българските общини и пандемията - Реакцията на местните власти и общности
Българските общини и пандемията
Реакцията на местните власти
Първите засегнати български общини предприеха веднага сериозни мерки, съвместно и координирано с останалите институции. Освен забрана за всички масови мероприятия, събирането на големи групи хора на закрито, преустановените учебни занятия в университети, училища и детски градини и ясли, прекратена бе работата в дневните и почасови социални услуги, в останалите бяха засилени мерките на превенция.
Отменени бяха приемните дни в общинските администрации. Започна дезинфекция на обществения транспорт, общинските обекти и публичните сгради.
При обявяване на първите два случая в София на заразени с COVID-19 първата задача на общината бе да подпомогне болница „Пирогов“ в мерките по дезинфекция. Започна организацията за преобразуване на общинската Втора градска болница в инфекциозна.
Адекватни изпреварващи мерки предприеха и другите общини, макар и да нямат регистрирани случаи на заразата. Освен ограничаване разпространението на вируса, те целят да внесат сигурност и спокойствие сред гражданите и да ги призоват към отговорно поведение по отношение на собственото им и на околните здраве.
Общините обявиха на страниците си горещи линии за коронавируса.
В Бургас е затворен достъпът до пенсионерските клубове, спортните комплекси, басейните, младежки културен център, музеите, частните школи, библиотеката, университетите и филиалите. Ограничен е броят на присъстващите на сватбените церемонии. Общината поиска да бъде разкрита оторизирана лаборатория, която да изследва пробите на съмнителни случаи за коронавирус.
„Ще направя всичко по силите си, за да ограничим бъдещи негативни последствия за Бургас и България. Моля ви, ограничете контактите, спазвайте максимална лична дисциплина и хигиена и знайте, че го правите за себе си и близките с!“, призова кметът Димитър Николов.
Стара Загора: кметът Живко Тодоров мина на онлайн приемни, за да ограничи влизането на хора в сградата на общината. Публикуван е график за онлайн приемните дни на кмета, зам.-кметовете, главния архитект и секретаря на общината.
Община Септември предприе мерки срещу евентуална зараза от коронавируса още преди официалното потвърждаване на първите случаи на COVID-19 в България.
Обработени със специален дезинфектант са всички обществени места, където обикновено се струпват хора – всички училища, детски градини, читалища, пенсионерски клубове, Младежкият дом, спортната зала, сградата на общината и останалите обществени и административни сгради.
Варна: районните кметове и кметовете на населени места спряха дейността на всички читалища и пенсионерски клубове за 2 седмици още преди обявяване на извънредно положение. Кметът поиска Областна дирекция по храните да осъществява сериозен контрол на хигиенните норми в заведенията за обществено хранене, хотели, и всички места с постоянно струпване на хора.
Кметът на Лом д-р Георги Гаврилов организира среща в сградата МБАЛ „Свети Николай Чудотворец“ със специалисти по лечение на инфекциозни болести, областния управител на Монтана, кметове от общината, журналисти и медици по въпросите на короновируса.
Пловдив: Общината има готовност да премине към онлайн обучение на всички ученици, благодарение на въведените облачни технологии в учебния процес. Те дават възможност обучението да се осъществява от разстояние чрез споделяне на учебни материали и ресурси между учители, ученици и училища. Всички ресурси са напълно безплатни и освободени от лицензни и абонаментни такси за пловдивските училища.
Велико Търново: училищата в общината са готови за дистанционно обучение. То ще върви чрез електронния дневник, с който вече всяко търновско училище разполага, или чрез фейсбук групите, каквито всеки клас има. Всяко училище ще реши как да провежда заниманията, затова родителите трябва да следят съобщенията.
Марица: затворени са пенсионерските клубове, спрени са репетициите на танцовите и певчески състави в читалищата, както и Културно-информационният център в с. Маноле. До второ нареждане са преустановени приемните дни на кмета на общината и на кметовете на 19-те села. Отменени са обявените търгове за разпореждане с общинско имущество.
Местните власти прилагат и мерки в подкрепа на малкия средния бизнес, който в извънредната ситуация ще претърпи сериозни загуби.
Петрич: общината допълни пакета от икономически мерки в помощ на малкия и среден бизнес със специалните облекчения в условията на извънредно положение в страната. Удължен до 30 юни е срокът за ползването на 5% отстъпка при заплащане на пълния размер на местните данъци и такси. С два месеца се удължава и срокът на дължимите месечни наеми за общински обекти за месеците март, април и май. Патентният данък от всички физически лица и еднолични търговци, на които обектите са затворени, ще бъде намален за този период.
Освобождават се от наем обектите – общинска собственост, затворени с извънредните мерки. За този срок няма да бъдат дължими и такси за детските градини.
ВиК няма да спира водата на некоректните абонати до края на извънредното положение. Безплатно ще бъде паркирането на паркингите към болницата.
Общинското социално предприятие започва изработката на предпазни маски.
Димитровград: кметът предложи на общинския съвет да бъдат освободени от наем търговските обекти, чиято дейност се преустановява със заповедта на министъра на здравеопазването. На предплатилите за съответния период, сумите да бъдат приспаднати от следващото им плащане.
Сливен: Търговците няма да заплащат наем на общината за периода от 20 март до края на месеца.
Хасково: общината удължава срока за плащане на местните данъци и такси с отстъпка до 30 юни.
ВеликоТърново: председателят на общинския съвет Венцислав Спирдоновци призова да се обмисли механизъм за оценка и проверка на засегнатите сектори, за да се предложат адекватни възможности за облекчаване икономическите последствия от извънредното положение, напр. отмяна плащането на тротоарното право за периода. Той окуражи и гражданите да предлагат идеи за пакет от меки за местния бизнес.
Местните предприемачи апелират общината да помисли за облекчаване на косвените данъци, или дори да има нулев данък сгради и такса битови отпадъци за срок от една година за затворилите заради кризата с коронавируса бизнеси.
Пловдив: първият пакет от 4 важни мерки за бизнеса ще бъде представени за обсъждане на Общинския съвет: отпадане на такса тротоарно право до края на годината; разсрочване до края на годината всички дължими концесионни такси на обекти за 2019 г., а за 2020 г. таксите ще бъдат начислявани само за времето, в което обектите са работили; да отпадне наемът за общински паркинг за времето, в което заведенията не работят; да се спре плащането на патентен данък за 3 месеца до края на май, а заплатеният налог за март да се отчита за юни 2020 г.
Общинският кризисен щаб в Пловдив отправи спешен призив към медицинската общност, Регионалната колегия на Българския лекарски съюз и съсловната организация на медицинските сестри и акушерки да се включат в дейността по превенция и ограничаване на коронавирус. Според председателя на щаба д-р Калин Калинов "те ще работят в изнесените кабинети на ДКЦ "Изток", където да преглеждат и диагностицират болни с грипоподобни оплаквания по график". В МБАЛ "Свети Мина", която в момента се преобразува в инфекциозна болница и където ще се приемат по-леките и средна степен на заболели с COVID-19 инфекция, също набират лекари, медицински сестри и санитари. Спешно се търсят и клинични лаборанти.
Почти всички общини и общинските болници, определени заповедта на министъра, вече откриха кампании за подкрепа, тъй като в местните бюджети не са предвидени средства за редица от необходимите дейности в условията на извънредно положение.
В Казанлък вече са поръчани 3 респиратора за МБАЛ „Д-р Христо Стамболски”. Единият ще бъде закупен със средства от бюджета на Община Казанлък, съобщи кметът Галина Стоянова, която е и член на КС на НСОРБ, а другите два – от дарителската сметка.
Много граждани и фирми проявяват желание да направят дарение за медиците и здравните заведения във Враца, където кметът и член на УС на НСОРБ Калин Каменов и Обществения дарителски фонд „За Враца“ стартираха кампания за набиране на средства.
Истинска вълна от съпричастност и подкрепа в борбата с коронавируса получи и исперихската болница. Политици, бизнесмени и фирми дариха на лечебното заведение консумативи, предпазни средства и парични суми, след като кметът на общината и член на УС на НСОРБ Белгин Шукри отправи вълнуващ призив.
Най-голямото лечебно заведение за болнична помощ на територията на област Велико Търново МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ – Велико Търново ще получи безвъзмездно от „ПРЕСТИЖ-96“ АД два апаратa за изкуствена белодробна вентилация и два монитора на водещи европейски производители. Дарението, осъществено със съдействието на кмета на община Велико Търново и председател на УС на НСОРБ Даниел Панов, вклю- чва и средства за закупуването на лекарства, консумативи и предпазни средства за лекарите в болницата и е на стойност 50 000 лв.
Общинската болница „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица обяви дарителска кампания за набиране на средства за закупуване на респиратори. В отделението по реанимация, където ще се лекуват тежките случаи на COVID-19, има шест легла, които не са напълно оборудвани с респиратори. Сред първите дарители бяха кметът Добромир Добрев и председателят на ОС.
Кметове и общински съветници се включиха активно в дарителските кампании в цялата страна. Добрите примери са от Разград, Смолян, Ямбол, Асеновград, Кърджали и много други.
Най-добрият български тенисист Григор Димитров дари респираторни апарати на болницата в родния си град Хасково за борба с пандемията с коронавирус.
Преустройването на общинските болници е поредният повод за проява на взаимна подкрепа и общинска солидарност
Кметът на Сунгурларе Георги Кенов отправи апел към обществеността и бизнеса от общината да подкрепят в тази трудна ситуация МБАЛ – Карнобат ЕООД, а самият той и още петима съветници станаха и първите дарители.
Съвместна инициатива в помощ на местната болница предприеха общината и съветниците в Чирпан. Подкрепиха ги колегите им от община Братя Даскалови.
В извънредната ситуация община Добрич е готова да подкрепи с 50 000 лева от своя резерв Многопрофилната болница за активно лечение, съобщи кметът Йордан Йорданов.
Общинските съветници и кметския екип на община Генерал Тошево приеха решение да подпомогната с 20 000 лв. добричката болница. В момента Община Генерал Тошево притежава 3,30% от капитала на МБАЛ - Добрич АД, като след закриване на общинската болница в града, лечебното заведение е една от основните алтернативи за стационарно лечение на жителите на общината, сподели кметът Валентин Димитров – член на УС на НСОРБ.
В кампанията за болницата в Добрич се включи и 10-годишният Божидар Христов, който дари личните си спестявания за тротинетка в размер 62 лева.
За всяка от областните болници в Монтана, Силистра и Шумен ще бъде закупен по един респиратор, от какъвто лечебните заведения се нуждаят, за да осигурят в максимална степен адекватна медицинска помощ на пациенти с COVID-19, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Мерки за и подкрепа от бизнеса
Общините реагираха бързо, оперативно и в много отношения – изпреварващо. Информираха гражданите, въведоха ограничителни мерки и стриктно започнаха да прилагат дезинфекционни дейности, поеха грижата за стари, самотни и болни в домовете им, включиха се активно за преодоляване на дефицита с предпазни облекла и средства. Местните власти успешно се справят и с набирането на толкова нужните в момента доброволци, инициират благотворителни кампании за подкрепа на здравните заведения. Заваляха съобщения за дарени лични средства.
С отговорност към местния бизнес, чието оцеляване е застрашено, дойдоха и местните мерки за подкрепа. Общините масово освобождават неработещите търговци от наем и тротоарно право за периода на извънредно положение, търсят възможност за редуциране на други местни данъци и такси.
Правителството оповести пакет от икономически мерки за смекчаване на очакваната криза.
Отговорът на бизнеса и гражданите не закъсня. Компании, банки, търговски вериги, мобилни оператори, бизнесмени, политици и граждани направиха впечатляващи жестове на благотворителност. В общините постъпват все повече дарения, много фирми откликват на призива и реорганизират производствата си.
Миналата седмица във Варна местни фирми доставиха първата партида от новото производство на предпазни шлемове, предназначени за хората от първа линия в борбата с коронавируса – здравни и социални работници, полицаи, доброволци и екипите на КПП-та на входовете на града.
Една от водещите козметични компании дари на община Родопи дезинфектанти и препарати за почистване на бюрата за общинските служители, които ежедневно излагат на риск здравето си, контактувайки с гражданите.
Бизнесът в Русе веднага откликна на призива на общината и осигури обдишващи апарати за болниците. Шивашки фирми и гимназията по облекло се включиха в ушиването на маски за многократна употреба.
Фирма дари на община Димитровград моторни пръскачки за ежедневна дезинфекция на трудно достъпни зони в обществени пространства.
Фирма осигури предпазни маски и дезинфектиращи препарати за Дома за стари хора в община Кубрат.
Троянски фирми дариха на общината предпазни средства, включиха се в новата индустрия за производство на предпазни средства и дезинфекционни материали.
Община Берковица получи 1300 предпазни маски от фирми и частни дарители, предназначени за служители на социални заведения, общински предприятия и центрове за обслужване на граждани, за кметовете и кметските наместници.
Със съдействието на общината, на МБАЛ-Пазарджик ще бъдат дарени два дихателни апарата и 500 комплекта специализирано защитно облекло, маски и шлемове.
Многобройни са организациите, фирмите и гражданите от Стара Загора, които правят дарения – от 150 кг. пресни зеленчуци за Дома за стари хора, 2 хил. пакета нишесте за социалните домове, пpeдпaзни мacĸи зa мнoгoĸpaтнa yпoтpeбa зa възpacтните xopa, xляб нa нaй-нyждaeщитe до тexниĸa и ĸoнcy- мaтиви зa УMБAЛ „Πpoф. д-p Cтoян Kиpĸoвич“-Стapa Зaгopa.
Препарати за дезинфекция осигури пловдивската фирма „Строй Инвест Груп 2“ за 75-те най-малки общини. Дружеството дари чрез НСОРБ 750 л. дезинфектанти, които да бъдат предоставени на местните администрации, изпитващи затруднения да осигурят всички необходими средства за изпълнение на предписанията на здравния министър.
Дарените препарати ще бъдат предоставени на служители на домашен социален патронаж, които подготвят и разнасят храна на възрастни хора, служителите във фронт офисите в общината и в социални домове както и на доброволците, които подпомагат местната власт в грижата за възрастните и нуждаещи се хора.
За общините от област Смолян фирмата е организирала кампания за подкрепа, която вече е в ход. Преди броени дни кметът на областния център Николай Мелемов чрез профила си в социалните мрежи сърдечно благодари на управителя на фирмата за дарените предпазни маски, различни дезинфектанти и ръкавици за еднократна употреба, за да работи в безопасни условия общинската администрация и звената към нея.
Дарението за общините е осигурено с подкрепата на Министерство на труда и социалната политика. На страницата на НСОРБ са публикувани списъци на предприятия, които произвеждат предпазни средства за индивидуална защита. Данните са предоставени от Министерството на здравеопазването и Министерството на труда и социалната политика, за да могат общините, които проявяват интерес, да установят пряк контакт и да договорят необходимите количества.
Submitted by psimeon on