You are here

Špansko mesto Manresa svojo strategijo za trajnostni razvoj razvija s participacijo

Edited on

21 January 2022
Read time: 2 minutes

Manresa od leta 2018 razvija svojo lokalno Agendo 2030, celostno trajnostno strategijo za odziv na okoljske, družbene in gospodarske izzive tega desetletja. Gre za lokalno različico Agende za trajnostni razvoj do leta 2030, ki so jih sprejeli svetovni voditelji na zgodovinskem vrhu Združenih narodov (ZN) septembra 2015. Njena ključna sestavina je 17 ciljev trajnostnega razvoja.

V načrtovanje, izvajanje in spremljanje Agende 2030 je treba vključiti vse lokalne deležnike in prebivalce. Štirje stebri Agende Manresa 2030, ki so predstavljeni spodaj, so zato tesno povezani s smiselnim vključevanjem zaposlenih na občini, deležnikov na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni ter prebivalcev:

1. Usposabljanje in krepitev zmogljivosti občine, tako občinskih uradnikov kot političnih predstavnikov, na temo ciljev trajnostnega razvoja in novih načinov oblikovanja in izvajanja medsektorskih javnih politik s soupravljanjem.

2. Ozaveščevalne kampanje o ciljih trajnostnega razvoja, namenjene prebivalcem.

Raziskava iz novembra 2020 je pokazala, da skoraj 80 % prebivalcev Manrese ne pozna ciljev trajnostnega razvoja, ki so ključni sestavni del dokumenta ZN Agende za trajnostni razvoj do leta 2030. Prepoznali so, da je za smiselno vključevanje treba prebivalce najprej seznaniti s tem mednarodnim dokumentom in z njim povezanimi prizadevanji mesta.

Kampanje so v prvi vrsti naslavljale otroke in mladino. Ena od njih je združila delavnice v živo in prek spleta ter tako omogočila predstavitev in pojasnitev ciljev trajnostnega razvoja 14 osnovnim in srednjim šolam. Pripravili so tudi potujočo razstavo, zasnovano okrog 17 lokalnih ciljev trajnostnega razvoja v zvezi z mladimi, na primer izboljšanje spolne vzgoje, zvišanje stopnje zaposlenosti mladih in povečevanje deleža žensk na vodilnih položajih v mestu. Razstava je gostovala v univerzitetnih centrih, knjižnicah, športnih centrih in srednjih šolah.

Zagnali so tudi s kampanjo ACTUA z dvema osrednjima ciljema – spodbujati trajnostne osebne navade in organizirati kolektivne aktivnosti za trajnost. V okviru te kampanje so na primer božično okrasitev ene ulice pripravili z uporabo recikliranih materialov in čiste energije; organizirali kampanjo, ki je otroke spodbujala, naj se v šolo skupaj varno vozijo s kolesom; ponudili veganske kuharske tečaje za pripravo jedi iz ostankov domače hrane; in poslikali mestno obzidje s poslikavo, ki na umetniški način izraža idejo trajnosti.

3. Proces sodelovanja za vzpostavitev, izvajanje in vrednotenje Agende Manresa 2030

Cilje trajnostnega razvoja, ciljne vrednosti in prihodnje projekte so zbrali in razvrstili po pomembnosti s pomočjo različnih participativnih pristopov:

• Interna skupina in bilateralna srečanja z občinskimi oddelki in svetniki.

• Šolske delavnice s 14 izobraževalnimi centri in skoraj 2.000 šolarji, ki so prispevali več kot 4.300 predlogov.

• Ankete v živo in prek spleta, na katere je odgovorilo 85 lokalnih organizacij in 860 občanov.

Pri nagovarjanju državljanov se je pomembno izogibati žargonu oziroma uporabljati jezik, ki ga vsi razumejo. Zato so zaposlili anketarje z znanjem katalonščine, španščine in arabščine.

Prav tako je pomembno, da obiščemo različne konce mesta, če želimo doseči različne ljudi, zlasti tiste, ki običajno ne sodelujejo. Odpravili so se v šole in na univerze, pa tudi v bolnišnice, zavode za zaposlovanje, supermarkete, v glavno mošejo, v soseske na obrobju mesta itd. Njihov moto je »ne izpusti nikogar, vse od začetka do konca procesa«.

• 12 poglobljenih intervjujev z ustreznimi lokalnimi deležniki in 3 fokusne skupine s skupno 50 deležniki, ki se posvečajo planetu, ljudem ter blaginji-miru (angleško Planet, People, Prosperity-Peace). Ti deležniki so bili tudi izhodišče njihove trenutne URBACT lokalne skupine.

Lokalna skupina zdaj razvija vizijo trajnostne Manrese. Tako v obliki plenarnih zasedanj kot v manjših delovnih skupinah razpravljajo o lokalnih ukrepih, s katerimi bi dosegli cilje trajnostnega razvoja. Naslednje leto bodo določili kazalnike za vsak ukrep, potrdili lokalno Agendo 2030 in začeli skupno izvajanje ukrepov.

4. Vzpostavljanje zunanjih in mednarodnih zavezništev z regionalnimi in nacionalnimi vladami ter mednarodnimi akterji in mrežami, zlasti z Eurotowns in zdaj z omrežjem URBACT Global Goals for Cities.

Vsebina tega članka je bila predstavljena tudi na četrtem mednarodnem srečanju omrežja URBACT Global Goals for Cities, ki so ga ob sodelovanju virtualno gostili Glasgow, Ozalj in Manresa med 24. in 26. novembrom 2021.

Povezava do izvirnega članka: Manresa 2030 Agenda: localising the SDGs through meaningful participation