You are here

Įgyvendinamas URBACT programos tarptautinio bendradarbiavimo projektas „KAIROS“

Edited on

09 March 2020
Read time: 2 minutes

Ukmergės rajono savivaldybė kaip partneris dalyvauja dalinai iš 2014-2020 metų programos URBACT III Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo lėšomis finansuojamame tarptautiniame projekte „KAIROS: Kultūros paveldas – galimybė darniai miesto plėtrai ir socialiniam vystymuisi“. Projekte dalyvauja 8 miestai iš įvairių Europos Sąjungos šalių, vedantysis partneris – Mulos miestas, Ispanija.

Pagrindinis projekto tikslas – pagerinti projekte dalyvaujančių miestų aplinką, atgaivinti senamiesčius ir apleistas istorines erdves, siekiant darnios miesto plėtros, ekonominio, socialinio ir kultūrinio vystymosi.

2020 m. vasario mėn. 6-7 įvyko projekto įgyvendinimo 1-ojo etapo baigiamasis partnerių susitikimas Čezenos mieste (it. Cesena), Italijoje. Vizito metu reziumuota projekto įgyvendinimo eiga ir aptartas pasirengimas tolimesniam bendradarbiavimui.

 Susitikimo metu atlikta kiekvieno projekte dalyvaujančio miesto apžvalga, įvardijant problematiką ir turimas galimybes, projekto ekspertų nustatytas per 6 mėnesių trukmės projekto įgyvendinimo 1-ąjį etapą. Kiekvieno miesto potencialas nustatytas patiems projekto miestų partneriams pildant specialų klausimyną bei ekspertams vizituojant visus projekte dalyvaujančius miestus. Parengta analizė padėjo geriau pasirengti teikiant paraišką dėl 2-ojo projekto įgyvendinimo etapo  finansavimo. Analizė apibūdina aplinkybes ir lūkesčius kultūros paveldo srityje iš miestų, prisijungusių prie šio URBACT tinklo. Tyrimas pateikia konkrečią įgyvendinimo sistemą, apibūdinamą kaip „Kairós“ penkių ramsčių modelį, apimantį erdvės, ekonomikos, socialinės sanglaudos, miestų patrauklumo ir valdymo klausimus. Šio modelio, sukurto miestų partnerių per 1-ajį etapą (2019 m. rugsėjo mėn. – 2020 m. vasario mėn.), dėka bus parengtas „Kairós“ tarptautinio mokymosi planas ir parengtos gairės vietos veiksmų planui 2-ąjame etape. Tikimasi, kad paraiška bus įvertinta teigiamai,  paraiškos įvertinimas ir projekto finansavimo patvirtinimas turėtų būti paskelbtas šių metų gegužę.

Projekto įgyvendinimo metu įvyko ir pasikeitimų: du miestai iš Portugalijos ir Italijos atsisakė dalyvauti projekte, tačiau konkurso būdu projekte dalyvauti buvo atrinkti Malborko miestas (Lenkija) ir Roskildė (Danija). Naujieji projekto partnerių atstovai Čezenoje pristatė savo miestus, supažindino su jų lūkesčiais, ko tikimasi iš dalyvavimo projekte.

Čezenos susitikimo šeimininkai Mario Laghi ir Sofia Burioli surengė puikią specializuotą ekskursiją po miestą, kurios tema - atsinaujinimas kūrybai: kaip Čezena sukuria ekonominio vystymosi ir patrauklumo galimybes atnaujindama viešąsias erdves, įkurdama verslo ir mokslo inkubatorius. Ekskursijos metu supažindinta su mieste įgyvendintais ir įgyvendinamais viešųjų erdvių atnaujinimo projektais – UNESCO Pasaulio paveldo sąraše esančios seniausios Europoje viešosios bibliotekos remontas, senamiesčio centrinės aikštės rekonstrukcija, verslo inkubatorių sukūrimas, socialinio restorano įkūrimas.

Susitikime dalyvavo  projekto įgyvendinimo grupės Ukmergėje nariai – Administracijos direktoriaus pavaduotoja Dalė Steponavičienė, vyr. architektas Artūras Sakalauskas, Investicijų ir užsienio skyriaus vyr. specialistas Linas Rugienius.

Ukmergėje, Tolerancijos centre, vasario 26 d. įvyko URBACT vietos veiklos grupės susitikimas, kuriame pasidalinta vizito Čezenoje rezultatais, pristatyti pasirengimo darbai, siekiant įgyvendinti projekto 2-ajį etapą. Susitikime be vietos veiklos grupės narių taip pat dalyvavo Gediminas Česonis – Nacionalinio URBACT biuro Lietuvoje ekspertas bei Anykščių rajono savivaldybės atstovai, kurie taip pat įgyvendina URBACT programos projektą. Svečiai pasidalino įžvalgomis ir patirtimi įgyvendinant URBACT programos projektus.

Anykščių rajono savivaldybės atstovų patarimai buvo Ukmergės miestui neatstatinėti, tai ko jau nebėra ( pvz.: Pilies parke), o susitelkti į fasadų tvarkymą, tam kad būtų išlaikytas senamiesčio kompleksiškumas. Taip pat juokavo, kad geriausias sprendimas būtų panaikinti mieste greičio ribojimo kalniukus.

Susirinkę ukmergiškiai daugiausiai kalbėjo apie tai, kaip būtų galima pritraukti turistus, siūlė padaryti daugiau informacinių stendų su trumpomis istorijomis, kad senamiestis taptu tarsi muziejus po atviru dangumi. Buvo siūloma kurti legendas, kurias galėtų pasakoti patys senamiestyje verslą turintis žmonės į jų įstaigas užsukantiems lankytojams. Svarstyta apie sprendimų derinimą, kad miestas taptų patogesnis tiek jo gyventojams tiek ir svečiams. Taip pat pasiūlytas paprastas parkavimosi senamiestyje problemos sprendimas - tiesiog subraižyti stovėjimo vietas. Susitikime dalyvavęs meras pabrėžė, kad nemaža problema yra ir tai, kad patys ukmergiškiai sunkiai įsitraukę į planavimą ir diskusijas, nors Savivaldybė pastaruoju metu vis daugiau deda pastangų viešinant ir pristatant būsimus planus ir projektus.

Vietos veiklos grupę sudaro rajono valdžios atstovai, savivaldybės specialistai, senamiesčio verslo, kultūros atstovai ir vietos bendruomenė. Visus norinčius prisijungti prie vietos veiklos grupės ir projekto „Kairos“ įgyvendinimo maloniai kviečiame apsilankyti projekto Facebook paskyroje adresu: Ukmergės senamiestis - URBACT Kairos projektas https://www.facebook.com/groups/533554810586168/

Paskyroje rasite naujausią informaciją apie projekto įgyvendinimą, galėsite teikti savo pasiūlymus ir kaip aktyvūs nariai bet kada prisijungti prie vietos veiklos grupės.